Metaride. Limitowany but ASICSA do długiego biegania

 

Metaride. Limitowany but ASICSA do długiego biegania


Opublikowane w pt., 01/03/2019 - 08:31

ASICS zaprezentował Metaride, buty biegowe, „zaprojektowane z myślą o tym, by uczynić łatwiejszym bieganie dłuższych dystansów”.

Specjaliści japońskiej firmy z Instytutu Sportu w Kobe pracowali nad nowym butem ponad 2 lata, wykonali 7 prototypów i wykonali ponad 70 sampli. Głównym celem było takie przeprojektowanie geometrii podeszwy środkowej, by naj najbardziej zredukować pracę wykonywaną przez staw skokowy biegacza.

– Najbardziej specyficzne elementy są ukryte pod stopą – mówi Maciej Razik z ASICS Polska. – To potężna, gruba podeszwa w kształcie wahadła. W ten sposób ciężar ciała biegacza przesuwa się nieco do przodu.

Kształt, przypominający konika na biegunach i konstrukcja buta Metaride mają sprawić, że energia wytwarzana przez aparat ruchu podczas biegu będzie wykorzystywana efektywniej. Najważniejsza wartość liczbowa, jaką posługują się naukowcy z Kobe to 19 procent. – Jesteśmy w stanie o 19 procent zredukować energię, której potrzebuje staw skokowy do pracy podczas przetaczania stopy. Dzięki temu możemy właśnie łatwiej biegać dalej i dłużej – mówi Razik.

Polskich biegaczy zainteresuje zapewne jeszcze jedna liczba. Sugerowana przez producenta cena butów Metaride to 1025 pln. W Polsce jest dostępnych tylko 60 par tych butów. Na całym świecie – 40 tysięcy.

To drugi model ASISCA w serii „Meta”, drugi limitowany. 3 lata temu japońska firma wypuściła na rynek złoto-czarne Metarun. Kosztowały 999 złotych, ale jak twierdzą przedstawiciele ASICSA, 120 par przeznaczonych na nasz kraj w pełni sprzedało.

Piotr Falkowski

zdj. ASICS 


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce