Mięśnie silne... siłą umysłu

 

Mięśnie silne... siłą umysłu


Opublikowane w śr., 07/01/2015 - 08:45

Każdy biegacz, który dochodził do siebie po kontuzji wymagającej noszenia gipsu wie, jak trudno jest odzyskać pełną sprawność i ile wysiłku wymaga powrót na biegowe ścieżki. Naukowcy z Ohio przeprowadzili ciekawy eksperyment, którego wyniki mogą się okazać obiecujące nie tylko dla osób zmuszonych do braku aktywności, ale nawet przy atrofii mięśni.

W eksperymencie wzięły udział 44 osoby. 29 z nich nosiło przez 4 tygodnie sztywny opatrunek sięgający łokcia. Ich nadgarstek był w tym czasie całkowicie unieruchomiony i właśnie na tej części ciała skupili się naukowcy. 15 osób nie miało w tym czasie założonego gipsu i stanowiło grupę kontrolną.

Osoby z unieruchomionym nadgarstkiem zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich przez cały czas eksperymentu robiła ćwiczenia mentalne, podczas których wizualizowała sobie wykonywanie ruchu charakterystycznego dla pchania. Jedna runda polegała na 4-krotnym powtórzeniu ćwiczenia w systemie 5 sekund wizualizacji i 5 sekund odpoczynku. Każda sesja składała się 13 rund i była powtarzana 5 razt w tygodniu. Druga grupa nosząca gips nie wykonywała żadnych ćwiczeń.

Po miesiącu zdjęto opatrunki i porównano wyniki. Wszyscy, którzy mieli usztywnioną rękę po zdjęciu opatrunku mieli słabsze mięśnie niż grupa kontrolna. Jednak ci, którzy ćwiczyli, zanotowali o połowę mniejszą utratę siły mięśni, niż osoby, które nic nie robiły w czasie noszenia gipsu. Szybciej regenerował się również ich system połączeń nerwowych.

Sam mechanizm nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo jednak, że w procesie budowania siły i wytrzymałości bierze udział kora mózgowa.

Wcześniej pojawiały się doniesienia o możliwości wpływania wizualizacją na poprawę siły mięśni, po raz pierwszy zostało to jednak sprawdzone na pacjentach z wymuszonym brakiem aktywności określonej grupy mięśniowej przez 1 miesiąc.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce