Motywacja maratończyków - są wyniki badania prof. Waśkiewicza

 

Motywacja maratończyków - są wyniki badania prof. Waśkiewicza


Opublikowane w wt., 13/08/2019 - 15:13

Po co komu ten maraton? Za czym oni tak biegną? Dlaczego oni biegają? Takie pytania biegacze słyszą często. Na początku 2018 r. prof. Zbigniew Waśkiewicz - rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i były prezes Polskiego Związku Biathlonu postanowił odpowiedzieć na te pytania przy pomocy badań ankietowych.

O udział w badaniach poprosił uczestników maratonów w Polsce. Zrobił to m.in. za pośrednictwem naszego portalu.

Dlaczego maratony? Weź udział w badaniu [ANKIETA]

Na odzew nie musiał długo czekać, a rezultaty opublikował właśnie w piśmie Frontiers in Psychology.

Na ankietowe pytania odpowiedziało 1 537 biegaczy. W tej grupie było 380 kobiet. Respondenci zostali podzieleni na 1 243 doświadczonych, czyli z co najmniej jednym maratonem na koncie i na grupę kontrolną złożoną z 296 biegaczy. Biegacze kontrolni regularnie trenowali i szykowali się do maratonu, ale nie ukończyli jeszcze żadnego biegu na królewskim dystansie. Respondenci stanowili zróżnicowaną grupę, ale większość ukończyła od 1 do 3 maratonów (646 osób), trenowała 4-6 dni w tygodniu (55,6%), miała wyższe wykształcenie (72,8%) i była całkowicie usatysfakcjonowana stanem swoich finansów (78%).

Wynikiem ankiety była analiza motywacji maratończyków naukowym okiem. Odpowiedź na pytanie po co im te maratony… nie jest wcale prosta. Zależy od wieku, płci, doświadczenia i innych czynników. Kobiety częściej czerpią motywację z chęci utrzymania wagi lub utraty zbędnych kilogramów. Biegają częściej dla poczucia przynależności, dla własnej psychiki i poczucia własnej wartości. Nieco mniej ważna jest dla nich motywacja związana z rywalizacją.

Z kolei wiek biegacza jest pozytywnie skorelowany z chęcią zadbania o swoje zdrowie i poczuciem przynależności. Przy okazji ten związek jest silniejszy w grupie kontrolnej niż wśród doświadczonych maratończyków. Wyższy poziom edukacji powoduje, że mniejsze znaczenie ma motywacja związana z poczuciem własnej wartości.

Motywacja związana z realizacją osobistych celów jest silniejsza u maratończyków. W obydwu grupach istnieje pozytywna korelacja pomiędzy częstotliwością treningów a motywacją osiągania swoich celów. Podobnie rzecz się ma z częstotliwością treningów a motywacją związaną z rywalizacją.

Biegacze równią się od siebie. Ich motywacja zmienia się z wiekiem, sytuacją życiową, doświadczeniem. Zależy również od płci. Jedni biegają dla zdrowia, inni by spotykać się z grupą takich samych zapaleńców, inni by wygrywać ze sobą. Najważniejsze jednak, że cokolwiek stanowi ich motywację, jest wystarczająco silne, by zachęcać do treningów.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce