Obuwie minimalistyczne wzmacnia stopy

 

Obuwie minimalistyczne wzmacnia stopy


Opublikowane w śr., 05/10/2016 - 09:06

Naukowcy z Hong Kongu zaprosili 38 biegaczy do udziału w doświadczeniu z wykorzystaniem obuwia minimalistycznego. Każdy uczestnik badania miał za sobą przynajmniej 6 lat doświadczenia biegowego i biegał w tradycyjnych butach ze wsparciem podbicia stopy i pięty.

Biegacze zostali podzieleni na dwie grupy i przez 6 miesięcy realizowali identyczny program treningowy obejmujący m.in. ćwiczenia równowagi oraz ćwiczenia wzmacniające łydki. Jedna grupa robiła to w butach minimalistycznych (20 osób), druga grupa pozostała przy własnym obuwiu. Buty minimalistyczne to - na potrzeby tego badania - buty bez amortyzacji, pięciopalczaste, zrobione z rozciągliwych materiałów, o jednolitej, 3-milimetrowej podeszwie.

Wszyscy biegacze byli regularnie badani przy pomocy rezonansu magnetycznego. Okazało się, że buty minimalistyczne nie zapewniając wsparcia, stymulują rozwój mięśni. Średnia objętość zewnętrznych mięśni stopy w ciągu 6 miesięcy wzrosła o 7,05 proc.

Jeszcze większy przyrost naukowcy zauważyli w wewnętrznych mięśniach stopy, których objętość mierzona od pięty do palców zwiększyła się o 8.8 proc.. Objętość mięśni z przodu stopy wzrosła o ponad 11 proc., natomiast tył stopy mniej skorzystał na zmianie obuwia. Tutaj przyrost wyniósł 6,6 proc. Wzmocnienie nastąpiło także w obrębie mięśni nóg. W grupie kontrolnej biegającej w tradycyjnych butach takich zmian nie zauważono.

To odkrycie, zdaniem naukowców, ma znaczenie nie tylko dla biegaczy, ale także może mieć zastosowanie w rehabilitacji urazów wynikających ze słabych mięśni stopy.

IB

źródło


 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce