Pamiętaj o wodzie mały sportowcu!

 

Pamiętaj o wodzie mały sportowcu!


Opublikowane w wt., 13/08/2019 - 09:11

Podczas gdy na dworze świeci słońce, a termometr pokazuje 30 stopni Celsjusza i więcej, z natury przykładamy większą czujność do uzupełniania płynów. Dzieciom częściej podstawiamy bidon z wodą, sokiem czy lemoniadą. Wato jednak przypomnieć, że pić należy bez względu na pogodę za oknem.

Woda jest naważniejszym składnikiem naszego ciała. Jest odpowiedzialna za wiele procesów w naszym organizmie - reguluje temperaturę, niezbędna jest przy transporcie składników odżywczych i tlenu, usuwa toksyny, nawilża skórę, pobudza metabolizm i poprawia trawienie oraz zwiększa ilość energii i polepsza samopoczucie. Rozdrażnienie czy brak sił, senność mogą być spowodowane brakiem płynów.

Ile powinniśmy pić a, ile nasze pociechy?

Światowa organizacja zdrowia zaleca przyjmowanie ok. 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Jednak zarówno przy wyższej temperaturze jak i zwiększonej aktywności fizycznej ilość przyjmowanych płynów, powinna być jeszcze większa.

Zdarza się, że nasze pociechy zapominają o piciu. Czasem po prostu nie mają na to czasu w ferworze zabawy, a woda nie jest ich ulubionym napojem. Jak, zachęcić dzieci do picia, tych zdrowych napojów, czyli z mniejszą ilością cukru, ulepszaczy czy barwników? Poniżej podsuwamy kilka rad.

  • Najważniejsze, jak w wielu sprawach dawać dobry przykład. Pijmy regularnie wodę, wychodząc z domu zabierajmy bidon z wodą, czasem nawet warto napić się „demonstracyjnie”, na pokaz.
  • Wytłumacz dziecku, jak ważna jest woda w organizmie – możesz wesprzeć się dostępnymi w sieci bajkami lub książeczkami.
  • Wybierzcie razem ulubioną butelkę lub bidon, najlepiej z ulubionym bohaterem lub bohaterką.
  • Jeśli woda nie jest ulubionym napojem dziecka, przygotujcie wspólnie napój na bazie świeżych owoców, ziół, miodu lub ksylitolu.
  • Pamiętaj, żeby mieć przy sobie zawsze wodę, gdy wychodzimy na spacer, do kina czy nawet na zakupy.
  • Przy większych oporach dziecka warto „zbadać" z czego one wynikają. Często dzieci np. nie chcą pić z obawy przed częstymi wizytami w toalecie.
  • Można też wprowadzić system zbierania punktów, np. za pamięć o przygotowaniu bidonu z wodą przed wyjściem z domu.

Zespół Strefy Dzieci TAURON Festiwalu Biegowego


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce