Po treningu zregeneruj mięśnie czekoladą!

 

Po treningu zregeneruj mięśnie czekoladą!


Opublikowane w czw., 21/11/2013 - 15:17

Jesienne i zimowe treningi są korzystne dla organizmu, chociaż - nie oszukujmy się - nie należą do najprzyjemniejszych. Na szczęście są metody, żeby go umilić. Co powiecie na kubek gorącej czekolady po bieganiu? To nie tylko skuteczny element motywujący, ale bardzo dobry napój nie tylko rozgrzewający, ale również sprzyjający regeneracji mięśni...

Zdaniem naukowców z The American College of Sports Medicine po ciężkim treningu wytrzymałościowym najważniejsze jest pierwsze pół godziny. To one decydują o odbudowie naderwanych włókien, a więc regeneracji organizmu. Trzeba wtedy dostarczyć do organizmu pewną dawkę białek i węglowodanów.

Idealne ich proporcje znajdują się w kakao. Amerykanie przeprowadzili eksperyment. Wzięli dziesięciu sportowców i przebadali ich ciała, gdy po wysiłku część wypiła zwykły napój izotoniczny, a część czekoladę, posiadającą te same proporcje mikroelementów, ale dodatkowo tłuszcz (znajdujący się w mleku). Okazało się, że mięśnie przedstawicieli obu grup regenerowały się w podobnym tempie. Biorąc pod uwagę tylko walory smakowe, lepiej oczywiście pić po treningu napój czekoladowy.

Ale nie tylko. Kakao posiada walory odżywcze, dzięki którym można w przyjemny odbudować zapasy glikogenu, paliwa dla mięśni. Jest bardzo bogate w białko, które łatwiej przekuć w masę mięśniową, przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Przyspiesza też regenerację uszkodzonych włókien. Posiada wiele związków niezbędnych w regeneracji, w tym elektrolitów jak potas, sód, wapń czy magnez. Do tego dochodzi cała gama witamin: A, B1, B2, B3, E i PP.

Jakby tego było mało, kakao zmniejsza obrzęki, których nie brakuje po ciężkim treningu. Czekolada także w inny sposób, być może najważniejszy, przyspiesza regenerację. To stymulowanie produkcji przez mózg endorfin, serotoniny i fenylotylaminy, substancji poprawiających nastrój oraz łagodzących odczuwanie bólu.

Czekolada to zatem idealny napój po bieganiu. Zresztą nie tylko jesienią i zimą, ale przez cały rok. Polecamy!

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce