Poniżej 3 godzin w maratonie? Trenuj dłużej i...

 

Poniżej 3 godzin w maratonie? Trenuj dłużej i...


Opublikowane w czw., 17/11/2016 - 09:39

Serwis Strava publikuje ciekawą analizę przygotowań biegaczy do London Marathon. 

Analitycy rozłożyli na czynniki pierwsze przygotowania grupy 4000 osób, które korzystały z serwisu i które wystartowały w brytyjskiej stolicy. Badano intensywność i jakość treningu w ostatnich 12 tygodniach przed startem. Uzyskane wyniki wskazują m.in. na istotną rolę kilometrażu i częstotliwości treningu w maratońskich przygotowaniach.

Biegacze, którzy kończyli maraton w czasie poniżej 3 godzin pokonywali w ciągu tygodnia średnio 67,5 km, a kilometraż rozkładali na 7 jednostek treningowych. Najcięższy trening aplikowali sobie na 4 tygodnie przed startem (nawet 84 km tygodniowo). W kolejnym tygodniu kilometraż był podobny, ale rosła już liczba treningów - średni do 8. W tygodniu maratońskim trójkołamacze biegali trzykrotnie a pokonywany dystans to średnio ok. 27 km.

Im gorszy wynik na mecie, tym mniejsza intensywność treningu i pokonywane kilometry. Osoby, które uzyskiwały czasy w przedziale 3-4 godziny biegały średnio 4 razy w tygodniu i pokonywały w tym czasie 43,5 km. Z kolei dla grupy 4-5 godzin były to 3 jednostki treningowe i ok. 29 km, a dla osób 5 godzin i więcej - tylko 2 jednostki treningowe i 22,5 km. Ten ostatni wynik potwierdza, że gro osób podejmuje decyzję o starcie w maratonie pochopnie i de facto jest nieprzygotowane do startu.

Ciekawa jest statystyka długości treningu - trójkołamacze spędzali na bieganiu blisko 5,5 godziny, biegacze z przedziału 3-4 godziny - ok. godziny dłużej, a osoby z czasem 4-5 godzin - tylko 3 godziny tygodniowo. Najwolniejsi zawodnicy biegali tylko przez 2,5 godziny tygodniowo. Ciekawostką jest, że najmocniejsza jednostka treningowa w tej grupie swoją intensywnością była zbliżona do najlżejszej u biegaczy z czasami poniżej 3 godzin.

Odsetek biegów krótkich (do 8 km) u najszybszej grupy biegaczy oscylował w granicy 50 procent. Długie wybiegania (powyżej 24 km) - tylko ok. 8 procent. 

Więcej w serwisie Strava.com.

Polecamy waszej uwadze plany treningowe do maratonu, przygotowane przez naszego eksperta trenera Karola Nowakowskiego. Do pobrania poniżej. Jak znalazł na przygotowania do wiosennych startów!

Powodzenia!

red.   

fot. Virgin Money London Marathon


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce