Prysznic po treningu ważnym elementem regeneracji

 

Prysznic po treningu ważnym elementem regeneracji


Opublikowane w pon., 30/09/2013 - 12:53

Zimny prysznic po treningu - szybsza regeneracja mięśni

Poprawianie dyspozycji nie jest tylko kwestią trenowania - biegania, rozciągania i wszelkich ćwiczeń. Pozytywne bodźce do organizmu można wysyłać nawet... biorąc kąpiel. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważny element, mający związek nie tylko z higieną. Dość powiedzieć, że odpowiednia kąpiel może oznaczać znacznie szybszą regenerację po ostrym wysiłku.

Były kolarz Piotr Wadecki przyznaje, że kiedy zaczynał przygodę ze sportem poznał nietypowy rodzaj kąpieli i stosuje go do dziś. - To stary kolarski sposób. Po treningu należy brać prysznic, polewając się na przemian ciepłą i zimną wodą. To idealny sposób na regenerację. Zapewniam, że działa - mówi trener kolarskiej reprezentacji Polski. Zawodowi biegacze również potwierdzają tę obserwację.

Coś w tym jest. Naukowcy pracowali tabelę, jak konkretna temperatura wody wpływa na organizm. Przyjmuje się, że woda do 25 stopni pobudza, hartuje, przyspiesza krążenie krwi oraz przemianę materii. Letnia kąpiel, czyli od 26 do 35 stopni rozluźnia mięśnie zaś gorąca, powyżej 36 stopni, ale bez przesady to idealne odprężenie, łagodzenie zapalenia skóry, sztywności mięśni i stawów. W dodatku gorąca woda otwiera pory skóry, ułatwiając usuwanie toksyn takich jak choćby kwas mlekowy.

W przypadku ciężkiego treningu można więc stosować mieszany tryb, czerpiąc korzyści z każdego rodzaju kąpieli. Warto tworzyć cykle mieszane - z wodą chłodną i gorącą. Chłodna woda zwęzi naczynia krwionośne, zaś gorąca je rozszerzy - taki cykl sprawi, że krew będzie szybciej krążyła i szybciej oczyścimy organizm. Optymalne rozwiązanie to około 5 powtórzeń cyklów - 5-10 sekund wody letniej, 30 sekund ciepłej.

Jest również sposób na to, żeby pod prysznicem przyspieszyć regenerację organizmu. Z pomocą przychodzą ciśnienie wody. Jeżeli mamy stłuczone lub spuchnięte części ciała należy je polewać silniejszym strumieniem. Bodziec sprawi, że w tym miejscu krew zacznie szybciej krążyć łagodząc ból i stan zapalny.

Sam gorący prysznic, który wiele osób tak lubi, jest niewskazany, ponieważ wydłuża czas regeneracji uszkodzonych i zmęczonych mięśni. Najwcześniej tego typu kąpiel należy brać minimum 4 godziny po treningu.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce