Ręce pomagają w bieganiu. Wiemy jak

 

Ręce pomagają w bieganiu. Wiemy jak


Opublikowane w pt., 25/07/2014 - 12:18

Amerykańscy naukowcy z Brown University postanowili przyjrzeć się znaczeniu pracy rąk podczas biegania. Zainteresowało ich, jaki wpływ mają ręce na oszczędzanie energii biegacza.

Do swojego laboratorium zaproszono 13 biegaczy: 8 mężczyzn i 5 kobiet. Ich zadanie polegało na biegu na bieżni stacjonarnej przez 7 minut. W tym czasie badano ich zużycie tlenu i ilość wydychanego dwutlenku węgla. Ta sama grupa została również poproszona o bieg bez użycia rąk. Sprawy nie ułatwiał fakt, że ręce miały z góry ustaloną pozycję. Biegacze trzymali je puszczone luźno wzdłuż ciała, skrzyżowane na piersiach, a nawet nad głową. Ta ostatnia pozycja okazała się najtrudniejsza i najbardziej męcząca.

Wynik analizy nie będzie zaskoczeniem. Zależnie od pozycji rąk, uczestnicy badania tracili od 3% do 13% energii więcej, niż podczas biegu z normalną pracą rąk. Również praca korpusu była zaburzona, gdy biegacze nie mogli używać rąk, a sam bieg mniej stabilny.

Zaskakujący za to był fakt, że u dwóch biegaczy naukowcy nie zauważyli żadnej różnicy pomiędzy dwoma sesjami na bieżni. Ich zdaniem możliwe są dwie opcje. Być może nie pracowali oni rękami prawidłowo i nie korzystali w pełni ze wsparcia, jakie dają ręce podczas biegu, lub po prostu zrekompensowali utratę energii w inny sposób.

Praca rąk jest więc istotnym dodatkiem do biegu. Pozwala stabilizować sylwetkę i oszczędzać energię.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce