Regeneracja w zimnie? Naukowcy studzą zapał

 

Regeneracja w zimnie? Naukowcy studzą zapał


Opublikowane w wt., 18/08/2015 - 08:50

Naukowcy z Queensland przeprowadzili badania, które stoją w sprzeczności z dotychczasowymi zaleceniami i nieco studzą entuzjazm miłośników lodu i zimnych kąpieli jako regeneracji po treningu. Chociaż niskie temperatury mają swoich zwolenników, to najnowsze badania dowodzą, że potrafią one zniweczyć skutki treningu siłowego.

Badania zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Przez 12 tygodni 21 mężczyzn trenowało na siłowni 2 razy w tygodniu. Połowa z nich kończyła trening 10-minutową kąpielą w wodzie o temperaturze 10 stopniu. Druga połowa dochodziła do siebie na rowerze stacjonarnym. Po 3 miesiącach to właśnie w drugiej grupie zanotowano większą siłę i przyrost mięśni.

W drugim w etapie badań, jego uczestnicy trenowali nogi, a następnie korzystali z jednej lub drugiej formy zregenerowania się po ćwiczeniach. Naukowcy wykonali biopsję mięśni po zanurzeniu się w zimnej wodzie i po „schładzaniu się” w ruchu. Wyniki pokazały, że większy przyrost mięśni u osób unikających zimna nie był przypadkowy. Komórki, które biorą udział w procesie zwiększenia zarówno siły jak i masy mięśni były mniej żywotne nawet do dwóch dni po zimnej kąpieli. Jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy może być mniejszy przepływ krwi przez mięśnie.

Zimno jest uważane za dobry sposób na regenerację i zmniejszenie bolesności mięśni, jednak zdaniem autorów badania po prostu utrudnia uzyskanie efektów treningu.

„To najbardziej kompleksowe badania tego typu, a ich rezultaty powinny skłonić osoby, dla których trening siłowy jest sposobem na poprawienie możliwości sportowych, lub metodą leczenia kontuzji do przemyślenia roli zimnej wody w procesie regeneracji” - napisali autorzy badania

IB

źrodło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce