Rośliny czy mięso? Wybór bez wpływu na bieganie

 

Rośliny czy mięso? Wybór bez wpływu na bieganie


Opublikowane w śr., 05/06/2019 - 09:07

Według niemieckich naukowców dieta nie ma decydującego znaczenia, gdy w grę wchodzą możliwości biegaczy. Potwierdzili to badaniem przeprowadzonym w Hanowerze.

Do laboratorium zaprosili 76 biegaczy rekreacyjnych. W tej grupie znaleźli się i mężczyźni i kobiety, a badani mieli zbliżone warunki wstępne w próbie. W tygodniu przebiegali 29,5 km +/- 14,3 km. Wszyscy uczestnicy byli dokładnie mierzeni i ważeni. W czasie badań poddawali się również badaniom krwi, które określały poziom koncentracji glukozy i mleczanów.

W ciągu 24 godzin przed badaniem, zjedli mniej więcej tyle samo kalorii, chociaż różnili się dietą. 24 z nich to weganie, kolejnych 26 zostało zakwalifikowanych do laktoowowegetarian, czyli nie jedli mięsa i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale w ich codziennych posiłkach były obecne jajka, mleko, inne produkty nabiałowe i miód. Pozostali ochotnicy jedli wszystko.

Badanie przeprowadzano na rowerze stacjonarnym, a jazda na nim trwała tak długo, jak biegacze - według własnej oceny - byli już zbyt wyczerpani, by kontynuować próbę. Obiektywnym czynnikiem informującym o ich możliwościach treningowych, była moc wyrażona maksymalna liczba watów.

Okazało się, że dieta determinuje ilość składników odżywczych w organizmie. Weganie jedli mniej tłuszczów i mniej witaminy B12. Jednak zasadniczo przyjmowali więcej węglowodanów, pozostałych witamin, żelaza, magnezu i innych składników. Te różnice nie miały jednak przełożenia na wyniki. Jedzący mięso nie zaprezentowali większych możliwości treningowych niż weganie. I odwrotnie.

Badanie miało oczywiście swoje ograniczenia. Już sam fakt, że biegacze siedzieli na rowerze, mógł mieć wpływ na ostateczny wynik. Mimo to, naukowcy sformułowali wniosek, że dieta roślinna nie odbiera biegaczom mocy i może być odpowiednim sposobem odżywiania nawet dla ambitnych amatorów.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce