Skróć sobie długi dystans. Jak to zrobić?

 

Skróć sobie długi dystans. Jak to zrobić?


Opublikowane w pt., 13/12/2013 - 14:30

Nudzą cię długie wybiegania weekendowe? Brytyjskie wydanie styczniowego magazynu Runner’s World ma kilka pomysłów, jak je sobie uprzyjemnić.

Muzyka

Bieganie w słuchawkach pozwala się odciąć od rzeczywistości i uwolnić myśli od trudów trasy i zmęczenia. Odpowiednio dobrana muzyka może zwiększyć wytrzymałość nawet o 10%. Jeśli nie odpowiada ci muzyka, możesz słuchać książek. Odgrodzenie się od zdarzeń zewnętrznych ma też swoje minusy. Ze względów bezpieczeństwa ustaw głośność tak, żeby słyszeć, co się dzieje obok ciebie. Nie używaj słuchawek w ruchliwych miejscach, na poboczach dróg i we wszystkich tych miejscach, gdzie skupienie na sobie, wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Biegaj w grupie

Weekendy sprzyjają długim wybieganiem i spotkaniom z przyjaciółmi. Warto to połączyć. Biegając w grupie, nie będzie cię kusiło, żeby skracać trasę. Przy rozmowie szybciej minie czas, ale takie rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli przyjaciele biega ją w zupełnie innym tempie niż twoje.

Wybór trasy

Biegaj po trasie, która nieco przypomina tę, na której będziesz startował. Jeśli szykujesz się do biegu terenowego lub górskiego, długie wybiegania po płaskich asfalcie nie są najlepszym wyborem. Autorzy artykułu zdecydowanie odradzają bieganie zawsze tą samą ścieżką. Sugerują nawet wybranie sobie jakiegoś punktu, dojechanie do niego komunikacją miejską i powrót do domu biegiem.

Nie przyspieszaj

Jeśli nie przepadasz za długim dystansem, chcesz go mieć jak najszybciej za sobą. To zły pomysł. Szybszy bieg to strata energii i dłuższa regeneracja. Trzymaj swoje tempo, najlepiej o minutę wolniejsze niż to, w którym pobiegniesz podczas maratonu.

Pętle

Podziel sobie założony dystans na pętle np. 5-kilometrowe. Stwórz własny punkt odżywczy, czyli po prostu zostaw wodę w dogodnym miejscu. Łatwiej ci będzie kontrolować bieg. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest pętla zakładająca przebieganie obok własnego domu.  Do biegania po pętli łatwiej namówisz znajomych, którzy mogą zrezygnować w dowolnym momencie twojego treningu.

Testuj

Długie wybieganie to poligon testowy. Możesz sprawdzić w przyjaznych warunkach, jakie ubranie, picie i jedzenie odpowiadają ci najbardziej.

IB

Artykuł „Long runs made easy”, Runner’s World UK, styczeń2014

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce