Starsi zawodnicy bieganiem tego problemu nie rozwiążą

 

Starsi zawodnicy bieganiem tego problemu nie rozwiążą


Opublikowane w ndz., 24/03/2019 - 14:20

Intensywny trening wytrzymałościowy ma wpływ na ogólne samopoczucie biegaczy i kolarzy w kategoriach M i K 60, ale niestety nie jest remedium na stopniowe tracenie zdolności poznawczych. Do takiego wniosku doszli badacze z Austrii.

Do swojego badania naukowcy zaprosili 99 osób. Wszyscy uczestnicy badania byli po sześdziesiątce, a pięćdziesięcioro z nich to czynni maratończycy. Grupa kontrolna składała się z 49 osób. W ciągu 4 lat obserwacji wszyscy wypełniali testy, które badały zarówno zdolności poznawcze - pamięć, płynność mowy, słowa itd. - jak i odczucia fizyczne.

Grupa maratończyków na etapie rekrutacji była w lepszej kondycji od swoich nieaktywnych kolegów. Mieli lepsze BMI, rzadziej palili, rzadziej brali leki. Wypełniając testy dotyczące aspektów fizycznych, subiektywnie oceniali lepiej swój stan zdrowia. Biegacze byli zadowoleni z jakości swojego życia w większym stopniu niż grupa kontrolna i to aż o 50%. Działo się tak zarówno na początku badania, jak i po 4 latach. Intensywne bieganie przełożyło się na satysfakcję ze sposobu swojego funkcjonowania w społeczeństwie, witalności, emocji i ogólnej kondycji.

Mniej pozytywnie przestawiała się sprawa zdolności poznawczych. Testy nie wykazały różnicy między grupami. Oznacza to, że biegacze nie spowolnili procesu ich utraty. Co więcej, wypadli gorzej od pozostałych uczestników w obszarze pamięci epizodycznej.

Nie znaczy to jednak, że nie można nic zrobić z niekorzystnymi zmianami wynikającymi z upływu lat. Wiele dotychczasowych badań udowodniło istnienie pozytywnego związku między aktywnością fizyczną a zdolnościami poznawczymi. Tyle, że dotyczyły one umiarkowanego wysiłku i skupiały się na jodze, aerobiku, spacerach.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce