Świniarsko: Zakładaj buty, wsiadaj na rower i ruszaj nową ścieżką! [ZDJĘCIA]

 

Świniarsko: Zakładaj buty, wsiadaj na rower i ruszaj nową ścieżką! [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 29/07/2019 - 09:16

Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas i przemierzać ścieżki rowerowe, mają powody do zadowolenia. Dzisiaj został udostępniony kolejny odcinek takiej trasy biegowo-rowerowej, tym razem przez gminę Chełmiec. Została zrealizowana w ramach projektu Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe, którego realizatorem były Fundacja Sądecka oraz gmina Chełmiec.

Oddana do użytku ścieżka rowerowa ma swój początek w Świniarsku przy działającym od kilku miesięcy Centrum Aktywnego Wypoczynku. Teraz do dyspozycji rowerzystów oddano 1,5 km jej fragment.

Ścieżkę otworzyli m.in. wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach, a także dyrektor Aleksandra Malińska z Fundacji Sądeckiej.

W realizację wspomnianego projektu angażowały się Fundacja Sądecka oraz gmina Chełmiec. Przypomnijmy, że udostępniony fragment ścieżki jest jednym z elementów dużego projektu pn. „Centra Aktywnego Wypoczynku”, którego głównym partnerem i liderem jest właśnie Fundacja Sądecka.

W projekcie, oprócz Nowego Sącza udział biorą samorządy gmin: Stary Sącz, Łącko, Chełmiec oraz Bobowa. Inwestycja pochłonęła prawie milion złotych. Połowę pieniędzy na to zadanie wyasygnowała gmina Chełmiec, a połowę środków na to zadanie przeznaczono z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

– Ścieżka ta bardzo dobrze wpisuje się w EuroVelo – mówi Bernard Stawiarski, wójt Chełmca. – Jej początek znajduje się przy Centrum Aktywnego Wypoczynku w Świniarsku. Jest tutaj duży parking dla samochodów, można bez problemu zaparkować i przesiąść się na rower. Mam nadzieję, że z tej atrakcji będą korzystali również turyści przyjeżdżający na Sądecczyznę.

Dzisiaj prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz gminy Podegrodzie Stanisław Banach podpisali także porozumienie (intencyjne) w sprawie budowy dalszych kilometrów wspomnianej ścieżki.

– Dalsza część ścieżki będzie wydłużana w stronę Podegrodzia oraz Nowego Sącza (w kierunku mostu helleńskiego). Ma ona połączyć nowy most heleński i most św. Kingi – dodaje wójt Bernard Stawiarski.

– Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby tych ścieżek rowerowych było jak najwięcej, bo widać, jak są one oblegane. Po drugiej stronie Dunajca ścieżka EuroVelo jest bardzo uczęszczana. Dlatego ta kolejna pętla dla rowerzystów, która obejmowałaby 6 km stanowiłaby spore odciążenie. Wcześniej jej budowa nie była możliwa, bo kolidowała z projektem budowy „Sądeckiej Wenecji”. Gotowe jest 1,5 kilometra trasy, brakuje 4,5km. Zakładam, że byłby to koszt 3 mln złotych.

Te trzy samorządy zamierzają się wspólnie starać o środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na to zadanie. Ścieżka biegowo-rowerowa realizowana byłaby wzdłuż wałów po lewej stronie rzeki Dunajec, biegnącej od obwodnicy Podegrodzia do nowego mostu heleńskiego.

– Projekt ten łączy trzy gminy: Nowy Sącz, Chełmiec, Podegrodzie – dodaje prezydent Handzel. – Nic tylko się cieszyć. Pierwszy fragment ścieżki już jest. Mamy wolę współpracy i zrobimy wszystko, aby taką pętlą zamknąć całość. Dalsza część ścieżki powstanie, kiedy będziemy mieli dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie również przyznaje, że ta gmina przyłącza się do tych wspólnych działań, aby pozyskać dodatkowe fundusze na takie zadanie.

– W swoim programie wyborczym deklarowałem, że będę starał się o budowę ścieżek rowerowych i konsekwentnie do tego dążę – dodał wójt Banach

– Ścieżka biegowo-rowerowa w Świniarsku ma 1,5 kilometra. Jej budowa rozpoczęła się w początkach tego roku – mówi Aleksandra Malińska, koordynator projektu z Fundacji Sądeckiej - Fundacja Sądecka była jednym z partnerów tego przedsięwzięcia, odpowiadamy też za jego promocję.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce