Test Coopera dla Wszystkich, czyli rusz kuper na stadion lekkoatletyczny

 

Test Coopera dla Wszystkich, czyli rusz kuper na stadion lekkoatletyczny


Opublikowane w czw., 15/05/2014 - 14:37

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji pn. Test Coopera dla Wszystkich. W Warszawie, gdzie impreza miała swój początek, będzie to już 9. edycja. Do akcji przyłączają się kolejne miasta.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2010 roku – wtedy jeszcze pod nazwą Warszawski Test Coopera. Zawody trwały dwa dni i odbywały się na ośmiu stadionach. Dziś rozgrywają się na 21 obiektach sportowych w 21 miastach. W tym roku zupełną nowością jest udział w teście żołnierzy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wspomagać ich mają także Amerykanie, którzy stacjonują w bazie. Zresztą to właśnie na potrzeby sprawdzenia kondycji armii USA został wymyślony Test Coopera.

W sobotę w Warszawie swoją formę będzie można sprawdzić na stadionie Skry przy ulicy Wawelskiej. Impreza trwać będzie między godziną 8:30 a 16:00. Kolejne serie startować będą co 20 minut. W poprzedniej wiosennej edycji padł tu rekord frekwencji przez cały dzień pobiegło wtedy 500 osób. Jak zapowiada organizator i pomysłodawca wydarzenia, Rafał Jachimiak z AZS Warszawa, w tym roku trudno będzie powtórzyć ten wynik.

Niestety już wiemy, że pogoda nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Przyglądnęliśmy się prognozom i wyszło nam, że szykują się powodzie, a nie słoneczna, piknikowa pogoda, zachęcająca do aktywności. Zdajemy sobie też sprawę, że samo hasło Test Coopera nie jest magnesem. Liczymy jednak, że pojawi się około 300 osób. Dajemy możliwość sprawdzenia się na bardzo dobrym obiekcie. Oczywiście jest to stadion kontrastów, jednak posiada tartan, który nie tak dawno został położony. Wiem że mogą wizualnie odstraszać trybuny, ale jeśli ktoś zda sobie sprawę z historii tego stadionu i kto tu startował, to też powinno mu to dodać skrzydeł – zachęca Rafał Jachimiak.

Swój udział w stołecznym teście zapowiedziały już grupy Biegam bo Lubię oraz Boot Camp Polska. Ekipy startować będą między godz. 9:00 a 10:00. Organizatorzy szacują, że do południa będzie największe zainteresowanie startami. Jeśli ktoś nie lubi tłoku, to po godzinie 12:00 powinno być już spokojniej.

Każdy, kto ukończy test otrzyma certyfikat ze swoim dystansem. 200 osób, które jako pierwsze zjawią się na Skrze, otrzymają pamiątkowe koszulki. Wśród uczestników którzy przyjdą później, koszulki będą losowane. Dodatkowo każdy otrzyma zaproszenie na jeden bezpłatny trening z Boot Camp Polska.       

Zasady Testu Coopera są bardzo proste. W czasie 12 minut trzeba pokonać jak najdłuższy dystans. Limitem jest więc czas, a nie dystans. Jest to bardzo wyczerpujące zadanie, zarówno dla osób trenujących jak i dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze sportem. Najczęściej przychodzą tu biegacze, którzy co tydzień startują w zawodach. Ja chciałbym jednak dotrzeć do osób, które nie mają z aktywnością ruchową nic wspólnego. Chciałbym, żeby w ramach tej imprezy prezentowały się różne kluby sportowe oraz akcje miejskie, dające możliwość spędzenia aktywnego czasu opowiada Rafał Jachimiak.

Udział w akcji jest darmowy. Niestety nie udało się tak zorganizować Testu Coopera tak, by we wszystkich miastach rozegrane zostały one w sobotę 17 maja. Na niektórych stadionach trwają remonty lub odbywają się inne imprezy biegowe. Organizatorzy chcieli też uniknąć kolizji terminów innymi wydarzeniami sportowymi.

I tak: 17 maja to Testy Coopera w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Płocku, Rzeszowie oraz Wrocławiu. Z kolei w niedzielę 18 maja można będzie się sprawdzić w Białymstoku, Pile oraz Toruniu.  Test w Krakowie został przełożony na 31 maja, gdyż nie mógłby konkurować z Cracovia Maratonem. Akcje zakończy 8 czerwca test w Katowicach. 

Sprawdź kiedy Test Coopera odbędzie się w Twoim mieście

Deklaracja uczestnictwa

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce