Tłuszcze dobre dla biegacza. A biegamy w Olejarskiej Dysze

 

Tłuszcze dobre dla biegacza. A biegamy w Olejarskiej Dysze


Opublikowane w czw., 19/05/2022 - 15:00

Zaczęło się! Na polach w całej Polsce rozkwitł rzepak. Piękne żółte plamy przyciągają oko i miłośników zdjęć na insta oraz zapowiadają obfite zbiory nasion, z których powstanie pełen zalet swojski olej rzepakowy.  Dlaczego warto mieć ten produkt w kuchni? 

Powodów jest kilka:
Przede wszystkim warto wiedzieć, że najlepszym źródłem niedoborowych w diecie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (WNKT) są obecnie oleje roślinne, a zwłaszcza rzepakowy i lniany oraz orzechy włoskie.

Kwasy omega-3 i omega-6 są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i właściwego funkcjonowania wszystkich narządów w naszym organizmie, zwłaszcza układu sercowo – naczyniowego, siatkówki oka i mózgu człowieka.

Jak olej rzepakowy wypada w porównaniu z innymi olejami pod względem odżywczym?
Spośród wszystkich olejów roślinnych zawiera najmniej tłuszczów nasyconych (7%). I co najważniejsze, jest drugim co do wielkości pod względem kwasu alfa-linolenowego (ALA), wielonienasyconego tłuszczu omega-3 (11% ALA w porównaniu do 57% w oleju lnianym).

Natomiast oleje z oliwek, kukurydzy, krokosza i słonecznika zawierają zaledwie 1% ALA. Oznacza to, że olej rzepakowy zawiera 10 x więcej omega-5 niż np. oliwa z oliwek.

 Olej rzepakowy zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe linolowy (omega-6) i α-linolenowy (omega-3) w proporcji 2:1, co czyni go jednym z najzdrowszych olejów kuchennych w proporcji nawet lepszej niż oliwa z oliwek (13:1). Ma najwyższy poziom steroli roślinnych, zwłaszcza β-sitosterolu i kampesteroli. Olej zawiera cenne ilości przeciwutleniającej witaminy E.

Olej rzepakowy ma najwyższy punkt dymienia spośród olejów - jest również idealnym wyborem do smażenia. Stosujemy do tego rafinowany olej. Rafinacja nie niszczy cennych właściwości.

Dodatkowe atuty rzepaku:
rzepak jest uprawiany i tłoczony w Polsce,co skraca czas transportu na sklepowe półki i zmniejsza ślad węglowy w porównaniu z np oliwą czy olejem kokosowym

ze względu na dużą powierzchnię upraw rzepak ma bardzo duże znaczenie w pszczelarstwie

śruta poekstrakcyjna otrzymana po wytłoczeniu oleju jest cenną, zawierającą dużo białka paszą dla zwierząt a słoma rzepakowa może być wykorzystana jako opał lub do produkcji płyt pilśniowych. 

Co jeszcze warto wiedzieć?
Bardzo ważne jest obalenie mitu o zawartości glifosatu w oleju rzepakowym, bo go tam po prostu nie ma - glifosat nie rozpuszcza się w tłuszczu. 

Olej rzepakowy rafinowany jest bardziej odporny na działanie wysokiej temperatury, niż tłoczony na zimno. Podczas procesu rafinacji jest on pozbawiony zanieczyszczeń, staje się neutralny w smaku i ma długi termin przydatności do spożycia.

Nadaje się do przygotowywania potraw w wysokiej temperaturze (smażenie, pieczenie, duszenie). Olej rzepakowy tłoczony na zimno należy stosować bez obróbki termicznej czyli  np  do surówek czy sałatek.

Z myślą o biegaczach…
Jeśli podoba Wam się bieganie, gdy wokół kwitnie rzepak, warto wziąć udział w I edycji nowego wydarzenia sportowego pod nazwą OLEJARSKA DYCHA.

  • Kiedy? 29 maja 2022
  • Gdzie? Start i meta nad plażą nad Zalewem Nielisz, ok 20 km od Zamościa
  • Trasa: ścieżki wzdłuż rzepakowych pól i piękne tereny leśne
  • Zapisy

Świadczenia: komin, numer startowy, elektroniczny pomiar czasu, medal odlewany na mecie, posiłek regeneracyjny (krupnik i wiosenna sałata skropiona rzepakowym złotem), a do tego książka kulinarna z przepisami wykorzystującymi olej rzepakowy i nasiona łąki kwietnej.

Tłuszcze dobre dla biegacza. A biegamy w Olejarskiej Dysze

Wydarzenie sfinansowane ze środków z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce