Trwa zbiórka pieniędzy dla TOPR. Pomóż (sobie) biegaczu!

 

Trwa zbiórka pieniędzy dla TOPR. Pomóż (sobie) biegaczu!


Opublikowane w ndz., 01/09/2019 - 09:47

Cofnijmy się w czasie. Jest środa 21 sierpnia. Od kilku dni trwa akcja TOPRu w Wielkiej Śnieżnej. Kilkunastu ratowników próbuje dotrzeć do dwóch grotołazów. To nie jest jedyne zadanie TOPRu tego dnia. Turysta spadł 50 metrów. Sprawa jest poważna. Mało - turystka słabnie nad Czarnym Stawem, a kolejna osoba nie może sobie poradzić sobie z wycieńczonymi dziećmi. Ratownicy muszą pomóc sprowadzić je na dół. Najgorsze jednak dopiero przed nimi...

Czwartek 22 sierpnia. Ratownicy pracują w jaskini. Zabezpieczają obryw. O 13:06 odbierają pierwsze zgłoszenie o osobie porażonej piorunem. 10 minut później rozpoczyna się prawdziwe piekło. Zgłoszenia przyjmowane są do wieczora. Do pomocy wzywani są kolejni ratownicy.Następnego dnia wypadki nie ustają. Dziecko wybiło zęby, kobieta złamała nogę...

W 2018 r. TOPR podjął się 691 działań. W 230 podrywał z ziemi śmigłowiec. Ratownicy udzielili pomocy 766 osobom. 254 z nich wymagało ewakuacji drogą lotniczą. To tylko liczby. Ale kryją się za nimi ludzie gotowi udzielać pomocy o każdej porze dnia i nocy. Nie oceniają, nie narzekają. Są i służą. Zawsze, wszędzie, każdemu. Przechodzą selekcję, której nie powstydziłaby się żadna jednostka specjalna. Żadne doświadczenie i osiągnięcia nie pozwalają im osiąść na laurach. Mają obowiązek być zawsze w formie. I są.

Są również niedoinwestowani i marnie opłacani, mimo że bez nich statystyki śmiertelnych wypadków w górach poszybowałyby w górę.

Maja Sindalska, właścicielka portalu Aktualne Warunki w Górach (http://aktualnewarunki.pl), postanowiła działać - wesprzeć ratowników, by „nie musieli przy tym wszystkim jeszcze myśleć o finansach.” Z zebranych za zgodą i wiedzą TOPR pieniędzy, zostaną przeznaczone na wsparcie ratowników w trudnej sytuacji. Maja Sindalska miała w planie zebranie 50 000 zł.

Zbiórka spotkała się jednak z ogromnym zainteresowaniem. Na koncie jest w tym momencie 132 170 zł. Nadal można wesprzeć ratowników, którzy na co dzień nie wahają się pomagać nam wszystkim. Do czego gorąco zachęcamy.

Strona zbiórki: TUTAJ

IB


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce