Ultra na zielonym? Dieta wegańska dobra na wytrzymałość

 

Ultra na zielonym? Dieta wegańska dobra na wytrzymałość


Opublikowane w pt., 01/03/2019 - 08:27

Według kanadyjskich naukowców, sport wytrzymałościowy i dieta wegańska nie tylko się nie wykluczają, ale wręcz idealnie do siebie pasują. Roślinne posiłki wspierają wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny, podnoszą możliwości i poprawiają wyniki na kilka sposobów.

Przede wszystkim redukują ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia, które u wytrzymałościowców jest większe niż u ogółu populacji. Roślinna dieta korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i serce, powodując, że nagłe zatrzymanie akcji serca grozi takim sportowcom mniej niż mięsożernym. Jednak ochrona układu krążenia to nie jedyna korzyść.

Sportowcy - weganie czerpią korzyści z wyższego Vo2 max (maksymalny pobór tlenu). Według jednego z raportów, na którym oparli swoje wnioski Kanadyjczycy, w grupie 31 kobiet z nadwagą, po zrzuceniu 9.2 kg masy ciała zaobserwowano 15-procentowy wzrost Vo2 max bez dodatkowych działań w tym kierunku. Weganie mają niższe BMI, a co ważniejsze - korzystniejszy skład ciała i lepszy metabolizm.

Taka dieta dostarcza również niezbędnych antyoksydantów i redukuje stres oksydacyjny czyli zmniejsza liczbę wolnych rodników. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości witamin C, E, betakarotenu i długiej listy innych składników, które mają swoje przełożenie także na jakość i szybkość regeneracji.

Nie bez znaczenia jest także redukcja stanów zapalnych w organizmie, co jest związane m.in. z mniejszą liczbą dolegliwości stawowych.

I wreszcie, taka dieta poprawia elastyczność żył, zmniejsza lepkość krwi i utrzymuje właściwe utlenienie tkanek.

Wszystkie te właściwości roślinnej diety mają swoje odbicie w wynikach sportowych.

Co jednak z popularnym przekonaniem, że np. do ultramaratonów potrzeba białka, wapnia i żelaza? Okazuje się, że weganie z właściwie zbilansowaną dietą, nie mają problemów z poziomem białka. Prawidłowy jest również ich poziom żelaza. Jedynie witamina B12 wymaga suplementacji.

Wygląda więc na to, że sportowcy wytrzymałościowi, którzy przestawili się na dietę wegańską nie osiągają sukcesów pomimo tego sposobu żywienia, a robią to dzięki niemu.

IB

źródło

fot wikimedia


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce