WF w domu – zaprasza mistrzyni Europy Mariola Pasikowska

 

WF w domu – zaprasza mistrzyni Europy Mariola Pasikowska


Opublikowane w wt., 31/03/2020 - 13:37

Zdalne nauczanie to wyzwanie dla wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli. O ile wysłanie zadań z matematyki czy chemii za pośrednictwem Internetu wydaje się w miarę proste, to jak przeprowadzić lekcję wychowania fizycznego bez kontaktu z uczniem, dostępu do specjalistycznego sprzętu, Sali gimnastycznej a nawet bez możliwości wyjścia z domu?

Sposób na to znalazła Mariola Pasikowska, która od kilkunastu dni na swoim kanale na youtube publikuje filmy z propozycjami zajęć WF dla dzieci. Na nagraniach towarzyszą jej dzieci Hania i Leon, które… świetnie się bawią! Pierwszą lekcję obejrzało już ponad 130 tysięcy osób, kolejne także cieszą się rosnącą popularnością. Skąd taki sukces?

Mariola, na co dzień nauczycielka wychowania fizycznego i instruktorka fitness, po godzinach sama intensywnie trenuje. Ma na swoim koncie imponującą listę osiągnięć, w tym tytuły mistrzyni kraju i Europy w Nordic Walking. Przede wszystkim jest jednak mamą, dla której dobro dzieci jest najważniejsze. Tak zrodziły się lekcje „WF w domu”.

Skąd pomysł na wirtualne lekcje WF?

Mariola Pasikowska: - Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Żarkach. Od zawsze byłam związana ze sportem, którym zajmuję się zawodowo, ale to również moja największa pasja. Jestem też mamą. Kiedy pandemia zmusiła nas do pozostania w domu i przejścia na zdalne nauczanie, pomyślałam, że muszę działać. Zadbałam o aktywność moich dzieci, ale również uczniów. W taki oto sposób powstała pierwsza lekcja WF w domu. Nagranie nie było perfekcyjne, ale od czegoś trzeba zacząć…

Nauczyciele innych przedmiotów krytykują edukację online, twierdzą, że nie zdaje to egzaminu. Uważasz, że można przeprowadzić w ten sposób zajęcia wychowania fizycznego?

WF dla dzieci w domu jest dużym wyzwaniem dla szkół w sytuacji, gdy zajęcia odbywają się zdalnie. Myślę, że łatwiej jest za pomocą dziennika elektronicznego i materiałów podpiętych na platformach do e-learningu sprawdzić zadanie z matematyki lub wypracowanie z języka polskiego niż aktywność fizyczną. Jednak i w tym przypadku można sobie poradzić.

Świetnie sprawdzają się challenge jak np. opisywany już #1kmwokolstolu. Moi uczniowie dostali zadanie w piątek, bez terminu wykonania. W weekend przyszedł ogrom filmików, zdjęć dzieci i rodziców biegających wokół stołu w domu czy na podwórku. Wraz z kadrą nauczycieli przeszukujemy Internet, aby dobrać odpowiednie treści nauczania dla uczniów. Założyliśmy grupę, gdzie motywujemy się i podsyłamy ciekawe pomysły. Uczniowie otrzymują od nas zadania proste do wykonania: ćwiczenia wzmacniające mięśnie naszego ciała, budujące siłę , wytrzymałość czy też gibkość. Prowadzimy też edukację zdrowotną.

Jak dobierasz ćwiczenia?

Kwestia doboru ćwiczeń związana jest z wiekiem uczniów. Inne formy będziemy przekazywać dzieciom w klasie 1 a jeszcze inne w klasie 8. Ważne są ćwiczenia ogólnorozwojowe i najlepiej, gdy łączą się z dobrą zabawą. Generalnie, ich celem jest zachowanie zdrowia, kondycji. Można jednak, postawić na bardziej kreatywny rodzaj wysiłku, gdzie dziecko będzie się świetnie bawić. Do takich zabaw należą np. zabawy ruchowe z kartami do nauki tabliczki mnożenia

Czyli takie lekcje to i nauka, i zabawa?

Tak. Największą frajdę moim odbiorcom sprawia fakt, że treningi prezentują moje dzieci Hania i Leon. Oni też świetnie się przy tym bawią! Wystarczy piłka i już jest dobra zabawa:

Czy w takie wirtualne lekcje WF udaje się zaangażować także rodziców? To jakaś propozycja dla nich, kiedy nie mogą pójść na siłownię czy fitness?

„WF w domu” to moja propozycja aktywnego spędzenia czasu dla dzieci, ale również ich rodziców. Nauczyciel ma tylko zainspirować, reszta należy już do ucznia i opiekunów… WF w domu to interesujący pomysł, który warto zafundować dzieciom wtedy, gdy chcemy aby spędzały czas inaczej niż tylko przed ekranem tabletu, komputera lub telewizora. Ćwiczenia wykonywane z rodzicami będą ciekawsze niż te, które kojarzą się ze szkołą i salą gimnastyczną. Dodatkowo WF w domu może być świetną okazją na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny. Wystarczy kilka podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego aby urozmaicić ćwiczenia w domu i świetnie się przy tym bawić.

Z jakim odbiorem spotykają się Twoje filmy?

Początkowo miały odbiór wśród znajomych i uczniów, teraz udostępniają je nauczyciele z całej Polski. Jest to dla mnie bardzo motywujące do dalszej pracy. Wirtualne lekcje i nagrywanie filmów to dla mnie forma aktywności ruchowej. Prowadzę też klub fitness, który w obecnej chwili nie funkcjonuje stacjonarnie. Tam też przeniosłam swoją działalność na ekran.

To trudny czas dla instruktorów…

Dla nas nauczycieli, instruktorów fitness… Ale to też czas, kiedy kreatywność wchodzi na wyższy poziom. Nie wyobrażam sobie, że można się nie ruszać będąc sprawnym fizycznie. Ruch to życie.

Rozmawiała Katarzyna Marondel


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce