Woda wodzie nie równa. Którą wybrać?

 

Woda wodzie nie równa. Którą wybrać?


Opublikowane w śr., 06/08/2014 - 09:42

Jaką wybrać wodę aby zaspokoić pragnienie i dostarczyć odpowiednich minerałów podczas aktywności fizycznej jak i w życiu codziennym? Odpowiedzi udziela Aleksandra Kurowska - dietetyk Centrum OLIMPIAKOS.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Stanowi ok. 2/3 składu naszego ciała. Pełni wiele funkcji - stanowi środowisko reakcji zachodzących w wewnątrz ustroju a także usuwa szkodliwe metabolity z naszego ciała. Jednak pamiętajmy o wyborze właściwej wody, która uzupełni utracone minerały po ciężkim treningu czy też wzbogaci naszą codzienną dietę w ważne pierwiastki.

Należy pamiętać, że w ciągu doby tracimy wodę w procesie parowania przez skórę. Gdy poddajemy nasz organizm wysiłkowi fizycznemu straty te mogą osiągnąć od 1 do 1,5 litra wody na godzinę. Nie możemy doprowadzić do uczucia pragnienia, ponieważ oznacza to, że nasz organizm już zaczął się odwadniać. Jeśli we właściwym momencie nie dostarczymy odpowiedniej ilość wody, wówczas możemy doprowadzić do poważnego odwodnienia, które skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia, zahamowaniu procesów termoregulacji a także brak sił do dalszych ćwiczeń.

U sportowców już 2-procentowe odwodnienie może nieść z sobą spadek wydolności o kilkanaście procent. Dzieje się tak, ponieważ podczas treningu razem z potem pozbywamy się dużej ilości płynów wraz z cennymi dla organizmu elektrolitami. Odpowiednie nawodnienie zarówno przed, w trakcie jak i po wysiłku jest bardzo ważne i należy uważnie tego pilnować.

Czym tak naprawdę najlepiej jest gasić pragnienie i uzupełniać płyny?

Przy wyborze odpowiedniej wody powinniśmy kierować się między innymi składem wody, a nie reklamą czy też poleceniem znajomych. Do wyboru mamy wody mineralne, źródlane czy też kranówki.

Woda mineralna - woda pochodząca z ujścia głębinowego, w której zawartość minerałów wynosi powyżej 500 mg/litr (mniej niż 500 mg/litr to woda źródlana). Nie jest ona uzdatniana, jedynie poprawia się jej barwę i zapach oraz usuwa osad. W składzie możemy znaleźć między innymi: magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla w przypadku wody gazowanej. Ich zawartość decyduje o przeznaczeniu i właściwościach wody mineralnej

Wyróżniamy w zależności od ilości minerałów w wodzie:

Wody niskozmineralizowane: nie więcej niż 500mg/l (np. Kropla Beskidu, Arctic Plus i Dbrowianka)

Wody średniozmineralizowane: od 500-1000mg/l (Nałęczowianka, Jurajska, Cisowianka, Kinga Pienińska oraz Ustronianka Biała)

Wody wysokozmineralizowane: powyżej 1500mg/l (Muszynianka, Staropolanka 2000, Piwniczanka)

Jeśli chorujesz na nadciśnienie lub masz problemy z sercem, cukrzycą, nie powinieneś wybierać wód wysokozmineralizowanych. Sód zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie. Osoby mające problem z nerkami powinny wybierać wody niskozmineralizowane.

Dla sportowców, osób pracujących fizycznie czy też będących na diecie, którzy są narażeni na niedobory składników, wskazane jest picie wód wysokozmineralizowanych.

Przy wyborze wody, powinniśmy również kierować się czasem trwania i intensywnością treningu. Jeśli est on umiarkowany, nie trwający dłużej niż 60 minut, wówczas wystarczającym źródłem uzupełnienia płynów będzie woda niegazowana. Gazowana woda wpływa niekorzystnie na pH organizmu, obniża je i prowadzi do zakwaszenia, co skutkuje wolniejszą regeneracją po zakończonym treningu. Może ona również powodować dolegliwości od strony układu pokarmowego. Jednak wypita po ciężkim, intensywnym treningu powoduje szybsze wchłanianie się z przewodu pokarmowego i wzmożone wydalanie moczu oraz toksyn.

Przy wzmożonym wysiłku i trwającym ponad godzinę warto zaopatrzyć się już w napój izotoniczny, ale o tych w kolejnych naszych publikacjach.

Pamiętajmy aby temperatura wody mieściła się w przedziale 15-21 stopni Celsjusza, co przyczyni się do szybkiego ugaszenia pragnienia i zmniejszenia temperatury ciała.

Ciekawostką jest iż, dla biegających kobiet korzystne jest picie wody Wielka Pieniawa, która jako jedyna zawiera w swoim składzie łatwo przyswajalne żelazo. Łagodzi kolki, ułatwia trawienie.

Zwolennicy wód smakowych powinni uważnie czytać etykietki na butelkach. Zawierają one w składzie szereg dodatków, między innymi: aromaty, substancje konserwujące, słodzące. Dostarczają duże ilości kalorii, które stanowią część dziennego zapotrzebowania i mogą przyczynić się do przybierania na wadze. Starajmy się wybierać te naturalne, które w swoim składzie nie mają chemii i są słodzone jedynie naturalnym sokami owocowymi. Jeśli nie lubimy smaku czystej wody i nie jesteśmy w stanie dużo wypić, możemy dodawać listek mięty, cytryny czy tez pomarańczy aby poprawić jej walory smakowe.

Podsumowując, najlepszym wyborem wody do gaszenia pragnienia a także uzupełniania płynów dla osób zdrowych i przy zwiększonej aktywności fizycznej, to wybór wody średnio- i wyskokozmineralizowanej. Korzystnie wpływają na wyrównanie gospodarki elektrolitowej a przy tym nie zawierają dodatkowych kalorii i substancji chemicznych.

Mgr Aleksandra Kurowska - dietetyk Centrum OLIMPIAKOS

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce