Zaczęli biegać w pandemii i... nadal biegają!

 

Zaczęli biegać w pandemii i... nadal biegają!


Opublikowane w wt., 09/06/2020 - 09:10

Izolacja oraz społeczna kwarantanna jednoznacznie przełożyły się na wzrost popularności biegania – wynika z badania firmy asics w ramach kampanii „Run to feel”. 73% osób, które zaczęły uprawiać bieganie w trakcie pandemii, zamierza kontynuować swoją przygodę z tym sportem również po jej zakończeniu. Ponad jedna trzecia regularnie ćwiczących biega teraz częściej niż przed wybuchem pandemii.

Badanie objęło swoim zasięgiem 14 tys. osób w wieku 18-64 lata, ćwiczący przynajmniej raz w tygodniu, z 12 różnych krajów - każdy reprezentowało ok. 1000 osób. Mimo utraty możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportowych ze względu na obowiązek zachowania dystansu społecznego, 36% biegaczy jest bardziej aktywnych niż przed wprowadzeniem restrykcji. Ponadto, 79% z nich twierdzi, że sport pozwala im zachować większy rozsądek oraz kontrolę nad swoim życiem.

Dane z aplikacji Runkeeper, służącej do śledzenia sportowych postępów, pokazują, że biegacze, niezależnie od poziomu zaawansowania, coraz chętniej liczą swoje kroki. W kwietniu odnotowano rekordowy wzrost rejestracji na całym świecie o 252%. O 44% wzrosła natomiast miesięczna liczba aktywnych użytkowników w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Odnotowano także 62% skok osób biegających przynajmniej raz w tygodniu.

Poczucie wolności

Badanie asics ujawniło także inny ciekawy trend, że dla większości osób bieganie to nie tylko sposób na poprawienie kondycji fizycznej, ale również psychicznej. 67% badanych stwierdziło, że regularny trening pomaga im radzić sobie w stresujących sytuacjach, do jakich bez wątpienia zalicza się pandemia. 78% biegaczy uznało, że dzięki aktywności czują się zdrowsi i mają większą kontrolę nad własnym życiem. Niewiele więcej, 81% osób zasygnalizowało, że bieganie pozwala im oczyścić umysł.

– Wyniki naszych badań dowodzą, że sport ma kluczowe znaczenie szczególnie w dobie kryzysu, w którym wszyscy się znaleźliśmy. To sposób na odłożenie na bok psychicznej presji, możliwość poczucia się wolnym oraz poradzenie sobie z wyzwaniami, jakie niesie pandemia – wskazuje Linda van Aken z asics.

– Wyniki jednoznacznie pokazują, że bieganie dla wielu stało się ratunkiem i sposobem na poprawę fizycznego oraz psychicznego samopoczucia. Przeprowadzone badanie utwierdziło nas w przekonaniu, że regularne ćwiczenia skutecznie zapobiegają pojawianiu się chorób psychicznych – dodał dr Brendon Stubbs, badacz ćwiczeń i zdrowia psychicznego z King’s College w Londynie.

Bieganie po pandemii

Osoby, które zaczęły biegać w trakcie pandemii, zadeklarowały, że chętnie będą kontynuować swoją sportową przygodę także po zakończeniu kryzysu. 73% stwierdziło, że będzie uprawiać sport z taką samą intensywnością, podczas gdy 70% respondentów nie wyobraża sobie życia bez biegania. 

- Bieganie to coś, co robię wyłącznie dla siebie. Wystarczy tylko zawiązać buty, namówić przewodnika i wyjść... Możesz zwyczajnie „przewietrzyć głowę” lub wyładować całą swoją złość i furię, ale finalnie zawsze wracasz pozytywnie naładowanym, z nową energią, głową pełną pomysłów, uśmiechem na twarzy i błyskiem w oczach – mówi Joanna Mazur, lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych oraz uczestniczka letnich igrzysk paraolimpijskich 2016.

– Bieganie jest dla mnie „chlebem powszednim”, którym delektuję się nieprzerwanie od ponad 50 lat. Dlaczego? Bo stanowi cudowną pigułkę o wielu prozdrowotnych działaniach, między innymi utrzymuje zdrowy poziom sprawności mięśni, funkcjonalności układów oddechowego i krążenia oraz zapewnia niezbędny dla zdrowia psychicznego kontakt z naturą. Połykanie tej "tabletki" trzy razy w tygodniu zapewnia mi niezbędny dla zdrowia komfort fizyczny i psychiczny – dodał Jerzy Skarżyński, trener i popularyzator biegania, trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie.

Podsumowanie badania:

Od redakcji: Jak biegać i wytrwać? Podpowiadamy TUTAJ.

źródło: asics


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce