Zimą biegaj na nartach. Jakie wybrać?

 

Zimą biegaj na nartach. Jakie wybrać?


Opublikowane w czw., 24/10/2013 - 09:04

Zima zbliża się nieubłaganie. Dla wielu biegaczy oznacza to przymusową przerwę w treningach. Trzeba przyznać, że niepotrzebną. Wystarczy kupić narty i można dalej biegać w najlepsze. I to nawet lepiej, bo bieganie na nartach jest znacznie zdrowsze od zwykłego, bo tak nie obciąża stawów.

Teraz jest najlepsza pora na kupowanie nart, bo cena ich jest jeszcze względnie niska. Pytanie, jakie narty biegowe kupić. Wbrew pozorom są ich trzy rodzaje.

Najpopularniejsze są narty śladowe. Produkuje się je dla miłośników biegania rekreacyjnego i turystyki narciarskiej. Świetnie nadadzą się zarówno na przygotowane szlaki (idealne są w Dolinie Jakuszyckiej) jak i na zwykłe trasy w dziczy. Jak znalazł będą nie tylko na tereny pagórkowate, ale i na ścieżki leśne w terenach nizinnych (choćby w Lesie Kabackim).

Czym śladówki różnią się od innych nart biegowych? Są szersze ok. 50-70 mm, cięższe, mocniejsze i mają wyżej uniesione dzioby, żeby zapobiec zapadaniu się w głębszy śnieg. Często są taliowane - szersze na końcach i węższe pod butem, dzięki czemu (oraz naciętej łusce) łatwiej się odbija od śniegu oraz chodzi lub biega (w zależności co kto lubi).

Narty te są zrobione z drewna pokrytego u góry i pod spodem tworzywem wzmacniającym, zaś od spodu dodatkowo tworzywem ułatwiającym ślizganie. Lepiej unikać nart z tworzywa polimerowego. Są wprawdzie tańsze, ale nie tak wytrzymałe.

Jeżeli zamierzamy biegać w trudniejszych warunkach - wyżej w górach, po oblodzonych trawersach - powinniśmy wybrać narty back country. Ich charakterystyczną cechą są krawędzie obłożone stalową blachą, które zapobiegają ześlizgiwaniu się po trawersach. Takie krawędzie ułatwiają również hamowanie na zjeździe i chronią ślizgi.

Są wreszcie narty biegowe dla sportowców. Te akurat nie są taliowane i mają limit szerokości - 48 mm. Nadają się w zasadzie tylko na przygotowane trasy. Poza nimi są niestabilne i się zakopują ze względu na ich szerokość.

W zasadzie dla niedzielnych biegaczy najlepsze będą śladówki. Dobre posłużą długie lata.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce