Oblicz swoje tętno maksymalne i trenuj właściwie

 

Oblicz swoje tętno maksymalne i trenuj właściwie


Opublikowane w pt., 27/09/2013 - 14:48

Jeżeli uprawiamy sport tak intensywny jak bieganie, niezbędne jest poznanie możliwości swojego organizmu. Bez tego ani rusz. Można sobie wyświadczyć krzywdę, a korzyści będą mierne.

Żeby określić, na co możemy sobie pozwolić, trzeba wyliczyć tętno maksymalne. Czyli jak to się ładnie nazywa - HRmax (z języka angielskiego maximal heart ratio). Wówczas będziemy mogli ocenić siły na zamiary. Tętno maksymalne to liczba uderzeń serca podczas maksymalnego wysiłku. Zasada jest taka, że HRmax spada z wiekiem. U jednych dzieje się to szybciej, u innych wolniej. Można spowolnić ten proces, będąc aktywnym fizycznie.

Są dwie metody pozwalające obliczyć HRmax. Do pierwszej wystarczy... kartka i coś do pisania. Polega ona na odjęciu swojego wieku od liczby 220. Czyli, jeżeli mamy 35 lat, nasze tętno maksymalne wynosi 185.

Nie jest to jednak dokładny sposób. Wiele osób w podeszłym wieku, które intensywnie trenują, mogą się pochwalić tętnem na poziomie 200 uderzeń na minutę, a palący 20-latkowie mogą mieć je w okolicach 160. Dlatego też profesjonalna biegaczka Sally Edwards udoskonaliła wzory. W przypadku kobiet jest HRmax to 210 minus połowa wieku minus 2% wagi. Zaś u mężczyzn to samo, ale z dodaniem liczby 4.

Druga metoda jest już dokładniejsza i wymaga trochę poświecenia. Po wykonaniu rozgrzewki należy wykonać 3-4 biegi na dystansie do 400 metrów (serce musi się rozkręcić). Jak najszybciej. Podczas ostatniej próby należy zmierzyć tętno pulsometrem. To, co się wyświetli, będzie HRmax.

Poznanie tej magicznej liczby ma swoje przełożenie na odpowiedni dobór metod treningowych. Niezależnie, czy jest się zawodowcem czy amatorem - zawsze warto biegać z pulsometrem.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce