Alfabet polskich biegów A.D. 2016 – cz.2

  • Biegająca Polska i Świat

Subiektywny przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w świecie polskich biegów i biegaczy w 2016 r. Część pierwsza - poniżej.

N jak nieporozumienia. Volvo Triathlon nie zagości w kolejnym roku w Mrągowie, bo swoje konkurencyjne zawody zorganizuje tam „dobry znajomy” organizatorów. Prezes KB Maniac wszedł w separację z macierzystą grupą i zapisy do kolejnej edycji Maniackiej Dziesiątki rozpoczął na własną rękę. Bieg Tygrysa zakończył swoją kilkuletnią egzystencję przez nieporozumienia z Burmistrzem Orzysza i PSWW HALLER, a środowisko biegów przeszkodowych podzieliło się na dwa obozy i dwie konkurencyjne ligi...

O jak ochrona przyrody, której zasady skomplikowały życie organizatorom biegów. Konieczność ochrony stanowisk unikalnych roślin i zagrożonych gatunków zwierząt, wpływała na daty, trasy i limity biegów. W Karkonoskim Parku Narodowym biegacze dostosowują się do zwyczajów cietrzewia, w Bieszczadzkim Parku Narodowym biegom stoją na drodze stanowiska alpejskie oraz natężony ruch turystyczny. Uczestnicy Biegu Rzeźnika musieli pogodzić się z nieznajomością trasy i przesuniętym terminem.

i jeszcze.... O jak oczekiwanie – długo nam przyszło czekać na terminy i rozpoczęcie zapisów do 5. ORLEN Warsaw Marathonu oraz DOZ Maratonu Łódzkiego. Ale doczekaliśmy się – można trenować!

P jak przeszkoda. Biegi przeszkodowe rosną w siłę i przechodzą od zabawy do profesjonalnych zawodów. W 2016 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata z udziałem Polaków - Małgorzata Szaruga, Tomasz Danielkiewicz i Grzegorz Szczechla wywalczyli wspólnie brązowy medal wśród drużyn mieszanych. Chętni mogli także wziąć udział w Mistrzostwach Europy czy MŚ Spartan Race. Przyszłoroczny kalendarz imprez składa się już z ponad 60 dni startowych.

R jak rogalik. Świętomarciński. Rekordowy, ale i problematyczny debiut w biegowym kalendarzu zaliczył 1. Poznański Bieg Niepodległości. Wielu spośród 8 967 uczestników biegu musiało czekać w kolejce na przekroczenie lini mety, a nie wszyscy odebrali swój medal i rogalika. Do poprawy za rok.

S jak schody. Piotr Łobodziński nie przestaje wygrywać. W 2016 r. - po raz trzecie z rzędu! - wygrał ISF Vertical World Circuit oraz TWA Towerrunning World Cup! 

S jak Spartathlon. Andrzej Radzikowski jako pierwszy Polak wygrał słynny bieg ze Sparty do Aten. Co więcej, 246-kilometrową trasę ukończył poniżej 24 godzin, a wynik 23:02:23 jest czwartym rezultatem w historii imprezy!

T jak Tomasz. Walerowicz. Wygrał Wings for Life w Poznaniu i był czwarty w MŚ 100 km. W międzyczasie... zającował na 6. Półmaratonie Kusocińskiego. Jak mało kto udowadnia, że bieganie amatorskie nie oznacza biegania wolnego i na mistrzowskim poziomie. Zawodowo nasz bohater zarządza czterema wytwórniami paszy, prywatnie cieszy się szczęściem rodziny – kalendarz startów układa pod syna, rozkochanego w kolei.

U jak ultra. Polscy ultrasi znów zachwycili. Reprezentacja kobiet (Patrycja Bereznowska, Agata Matejczuk, Milena Grabska-Grzegorczyk, Monika Biegasiewicz) wywalczyła mistrzostwo Europy i rekord Polski w biegu 24-godzinnym. August Jakubik przebiegł 3000km z Rudy Śląskiej do Santiago de Compostela. Łukasz Sagan wygrał bieg 48-godzinny na 11. Festiwalu Ultramaratonu w Atenach, a Kamil Leśniak - Azores Trail Run. Polacy znaleźli się na trzecim miejscu EMU 6 DAY pokonując w trójkę 2014.2 km. Paweł Żuk został na Węgrzech rekordzistą Polski w biegu 6-dniowym. Z kolei w niemieckim Reichenbach Andrzej Radzikowski, Paweł Szynal i Paweł Żuk stanęli na podium biegu 24-godzinnego. Piotr Hercog wygrał Pitz Alpine Glacier Trail. A Magda Łączak triumfowała w Haria Extreme...

W - Wings for Life World Run. Ucieczka przed samochodem metą polską specjalnością? Charytatywny bieg zyskał uznanie rodzimych biegaczy. Istotny stał się aspekt sportowy i możliwość korespondencyjnego pojedynku z zawodnikami z całego świata. W Kanadzie Bartosz Olszewski wubiegał aż 82,42 km, wygraną w ojczyźnie Wayna Gretzky'ego i drugie miejsce w ujęciu globalnym imprezy! Tomasz Walerowicz okazał się najlepszy na trudnej trasie w Poznaniu z wynikiem 71,12 km (dziewiąte miejsce na świecie), natomiast Dominika Stelmach zwyciężyła w Australii z wynikiem 55,25 km (piąte miejsce na świecie wśród kobiet). We Francji najlepsza była Anna Wasik z odległością 43,44 km, w Poznaniu zwyciężyła Agnieszka Janasiak (39, 94 km). W Holandii najlepsza okazała się Diana Gołek (38,91 km). Pewne jest, że w przyszłym roku kolejni biegacze z Polski będą próbować swoich sił w zagranicznych edycjach WfL.

X - w sumie 10 imprez ulicznych i górskich objął premierowy cykl Runner's World Super Bieg. To jeden z najciekawszych debiutów w kalendarzu biegowym w 2016 r. i kolejne potwierdzenie, że polscy biegacze chcą rywalizować o punkty, sekundy i nagrody przez cały sezon. Wzrost liczby uczestników zaliczyły ponadto Grand Prix Małopolski, CITY TRAL czy Kaszuby Biegają.

Y jak Yared Shegumo i jego podróż do Rio de Janeiro na olimpijski maraton. Ponad 2 miesiące bezpośrednich przygotowań rozbiły się o angolskie służby graniczne, domagające się brazylijskiej wizy od polskiego obywatela i znacząco wydłużyły czas podróży maratończyka na olimpijski start. Skończyło się na 128. miejscu z czasem 2:31:54.

Z jak zimno. Gdy temperatura spadała poniżej zera, a trasa była skuta lodem, polscy biegacze pokazywali klasę. Biało-Czerwoni, na czele z Piotrem Suchenią zajęli całe podium maratonu na Spitsbergenie, a Joanna Mędraś została pierwszą Polską na najwyższym stopniu podium Antarctic Ice Marathon. Z kolei Piotr Hercog triumfował na zmrożonej tafli jeziora Bajkał, a Łukasz Zdanowski zajął drugie miejsce.

red.