Białołęcki Bieg Wolności - historia na sportowo

  • Biegająca Polska i Świat

Dzielnica Białołęka wraz z Partnerami – Aresztem Śledczym Warszawa - Białołęka i Stowarzyszeniem Wolnego Słowa – serdecznie zaprasza biegaczy na ​5. Białołęcki Bieg Wolności, który odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019. ​Wydarzenie upamiętnia 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i rozpocznie się o godzinie 10:00 częścią oficjalną oraz złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą internowanym.

Na linii startu stanie 750 biegaczy, którzy wspólnie pokonają 13 symbolicznych kilometrów w 3 pętlach po 4,33 km. Równie symboliczne jak dystans jest miejsce startu i mety – brama główna Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka przy ul Ciupagi 1, gdzie internowanych było wielu działaczy opozycji po 13 grudnia 1981 roku. Tradycyjnie już część środków uzyskanych ze sprzedaży pakietów startowych Zarząd Dzielnicy Białołęka ​m.st.​Warszawy, w imieniu Organizatorów, przeznaczy na prowadzony przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa „Fundusz Zasłużonych”. Jest to specjalny fundusz wspierający osoby potrzebujące, które zasłużyły się w walce z systemem władzy w czasach PRL i z tego powodu cierpiały prześladowania reżimu, zwłaszcza w czasie stanu wojennego.

Każdy uczestnik Białołęckiego Biegu Wolności otrzyma pamiątkową czapkę z logo Biegu, imienny numer startowy, a na mecie medal odlewany, gorącą herbatę i grochówkę z kuchni polowej, przygotowaną przez Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka (dostępna również wersja dla wegan). Dla zwycięzców Organizator przygotował także puchary i upominki. Przewidziane kategorie wiekowe (M/K, do 29 lat, 30-39, 40-49, 50-59, 60+ lat) nie dublują się z klasyfikacją generalną, co poszerza grono osób, które staną na podium. Zaplanowane są również 2 klasyfikacje dodatkowe, związane z tematyką wydarzenia – „Osadzeni w jednostkach penitencjarnych” oraz „Pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej oraz kuratorzy sądowi”. Ponadto stowarzyszenie Białołęka Jest Kobietą ufundowało puchary dla najstarszej i najmłodszej zawodniczki, która ukończy pełen dystans oraz dodatkowy puchar - niespodzianka.

Przed startem zostanie odtworzone nagranie gen. Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego oraz fragment Dziennika Telewizyjnego z 1989 roku, podczas którego Joanna Szczepkowska ogłosiła na antenie zakończenie komunizmu w Polsce. O szczególną oprawę muzyczną zadba chór młodzieżowy „Wydźwięk”, który przypomni uczestnikom klimat tamtych lat. W programie jest również koncert KACZMAROCK, z repertuarem popularnych utworów Jacka Kaczmarskiego. Atmosferę 1981 roku podkreślą także rozpalone koksowniki - takie jak te, które podczas stanu wojennego stosowane były przez wojsko i milicjantów do ogrzewania się na posterunkach ulicznych.

Pomysłodawczynią Biegu jest Radna Dzielnicy Białołęka, Pani Anna Myślińska. Cieszymy się, że dzięki wspólnemu działaniu Dzielnicy i Partnerów Białołęcki Bieg Wolności stał się znaczącym wydarzeniem upamiętniającym datę wprowadzenie stanu wojennego czyli 13 grudnia 1981.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach i do uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących, zaś Mieszkańców Białołęki i wszystkich kibiców zachęcamy do gorącego wsparcia biegaczy na trasie!

Strona imprezy: www.biegwolnosci.waw.pl

źródło: Organizator