Plan edycji: 27 grudnia 2024.
W całej 15 letniej historii Festiwalu Biegowego pojawiło się ponad 40 konkurencji biegowych na różnych dystansach i o bardzo zróżnicowanym charakterze. Od samego początku jedno było jasne, należy zaproponować uczestnikom różnorodność, tak, aby motywacja do przyjazdu dotarła do całego spektrum biegających mocno i do amatorów. I tak, od pierwszej edycji, wśród biegów festiwalowych były biegi górskie, biegi asfaltowe oraz biegi dla dzieci i biegi z uśmiechem, czyli FUN RACE. Przez lata istnienia festiwalu wykaz konkurencji biegowych zmieniał się dynamicznie. Jedne biegi się pojawiały, inne znikały, a jeszcze inne zmieniały długość lub formułę. Jedno jest niezmienne. Największym wyzwaniem Festiwalu Biegowego jest Bieg 7 Dolin, czyli ultramaraton rozgrywany na dystansie 100 km.
W pierwszej edycji, we wrześniu 2010 roku odbyło się 7 biegów. Koronny dystans, Bieg 7 Dolin 100 km oraz Bieg Muszynianki - Życiowa Dycha (10 km), Bieg na Jaworzynę (bieg w stylu angielskim, 2,6 km), Koral Maraton Nowy Sącz - Krynica-Zdrój i maratońska Sztafeta Bardejov-Krynica-Zdrój (42, 195 km), Biegi dla dzieci i Bieg dla kobiet (600 m). Rok później doszły Bieg dla Młodzieży, Mila i pierwszy Fun Race – Bieg Kibica. A już w 2012 roku liczba biegów zbliżyła się do 20. Na liście pojawiły się kolejne biegi górskie, czyli Bieg 7 Dolin na dystansie 66 i 33 km. Rekordowy pod względem liczby biegów był rok 2017 w którym do wyboru uczestnicy mieli ponad 30 różnych biegów.
Dynamika przyrostu uczestników była jeszcze większa. Rok 2010 to ok 1000 biegaczy, a rok później, II Festiwal przyciągnął już 4000 uczestników. W kolejnym roku liczba ta wzrosła do ponad 7000.
Festiwalowe konkurencje które są od pierwszej edycji to 100 kilometrowy B7D, Życiowa Dycha oraz maraton, choć od 2023 r stał się maratonem górskim, a nie asfaltowym.
Fun Race przyjmowały wiele wariacji na przestrzeni 15 lat. Zaczęło się od Biegu dla Kobiet oraz Biegu Kibica. W ramach biegów z uśmiechem odbywały się m. in.: Bieg na Szpilkach, Bieg w Krawacie, Bieg Przebierańców, Bieg dla młodzieży, Bieg Parkowy, minimaraton, Sztafeta Deptaka oraz istniejący od 2021 roku Bieg Lachów i Górali zarezerwowany dla uczestników Festiwalu Lachów i Górali. Najbardziej nietypowym biegiem miała być Sztafeta Poprad Aqua Running, czyli bieg przez Poprad. Pomysł pojawił się w 2022 roku, jednak wysoki poziom wody w rzece uniemożliwił rozegranie tej konkurencji. A szkoda 😊
Od czasu zmiany lokalizacji i przeniesieniu zmagań festiwalowych do Piwnicznej-Zdrój lista biegów głównych pozostaje stała. Na liście mamy:
5 biegów górskich, czyli 100 km, 61 km, 42 km Biegu 7 Dolin a dodatkowo dystanse 23 km i 11 km. Kto woli asfaltowe ściganie ma do wyboru aż 6 dystansów: półmaraton, 10 km, 7 km, 4 km, Mila (1,6 km) oraz 1 km. Taka różnorodność sprawia, że czas w biegu może trwać od kilka minut na dystansie 1 km czy 1 mili do kilku godzin w półmaratonie, do aż kilkudziesięciu na trasie 100 kilometrowej.
Biegi dzieci odbywają się na dwóch dystansach, 300 lub 600 m w zależności od wieku. Dzieci biegają w kategoriach wiekowych, co sprawia, że rywalizacja jest wyrównana.
Dystanse których obecnie nie ma na liście konkurencji to np.: sztafeta maratońska, bieg na 15 km, biegi o długości 5 i 3 km.
Ponieważ, jak wiadomo, życie nie lubi próżni, w planach pojawiają się pomysły na nowe kategorie.