Najlepszy możliwy początek roku? Zawody i pomaganie!

  • Biegająca Polska i Świat

Jak najlepiej świętować początek nowego roku? Oczywiście w biegu. Na przykład na Maratonie Cyborga. 1 stycznia 2018 roku w Parku Śląskim wystartuje jego dwunasta edycja. Ale spokojnie, nie trzeba od razu porywać się na królewski dystans po sylwestrowych szaleństwach. Można pokonać 7 km albo ich wielokrotność.

Bieg wystartuje w samo południe, będzie więc szansa, żeby choć trochę odespać sylwestrową noc. Cyborg, czyli Maraton Noworoczny jest organizowany nieprzerwanie od 2007 roku. Przez lata zmieniali się jego organizatorzy, ale idea biegowego rozpoczęcia roku przetrwała. W tym roku rękawicę podjęli Ewelina Puchała i Mateusz Banaś. Pasjonaci biegania wykorzystali swoje bogate doświadczenie startowe, odświeżyli szatę graficzną oraz regulamin imprezy i… podwoili dotychczasowy rekord frekwencji. Nie ukrywają, że w przyszłym roku liczą na kolejny rekord:

- W odpowiedzi na przeogromne zainteresowanie wydarzeniem, postaramy się nieco zwiększyć limit uczestników, tak aby jak najwięcej osób mogło w ten wyjątkowy sposób świętować nadejście Nowego Roku – mówi Mateusz Banaś. - W zbliżającej się edycji zaprosiliśmy do współpracy zaprzyjaźnioną Fundację "Cała Naprzód" z Gliwic, z którą organizowaliśmy już trzykrotnie znany i lubiany Bieg Charytatywny "Postaw na Lewka". Dzięki temu będziemy mogli wpomóc leczenie ciężko chorej 11-letniej dziewczynki z Knurowa. W końcu niejednokrotnie już okazywało się, że w biegaczach siła i wspólnie możemy zdziałać wiele dobrego.

Biegacze będą się ścigać po siedmiokilometrowej pętli, tak zwanej dużej pętli rowerowej w Parku Śląskim. Najwytrwalsi mogą pokonać maraton. Nagrody przewidziano dla osób, które najszybciej ukończą maraton lub półmaraton, ale sklasyfikowany zostanie każdy, kto zaliczy co najmniej jedno okrążenie. Zaproszeni są także miłośnicy nordic walking, którzy mogą przejść od 7 km do półmaratonu. Nagrodzeni zostaną najszybsi na dystansie 3 okrążeń. Limit czasu dla wszystkich to 6 godzin, jednak po upływie piątej godziny rywalizacji nie będzie możliwości rozpoczęcia kolejnej pętli biegu.

Jakie atrakcje czekają na uczestników? - Oprócz pięknych medali, numerów startowych, czy ciepłego posiłku, przepiękne chusty wielofunkcyjne (buff), a jeżeli sponsorzy okażą się hojni, być może coś więcej. Dodatkowo w cenie 25 złotych można zamówić okolicznościową koszulkę z materiału technicznego. Postaramy się też o lepszą organizację biura zawodów, a także o ciekawe upominki do rozlosowania – deklarują organizatorzy.

Wpisowe wynosi tylko 45 zł (do końca listopada). Warto jednak pomyśleć o zapisach wcześniej, bo przed rokiem miejsca dość szybko się wyczerpały. - Spodziewamy się frekwencji lepszej niż poprzednio. Wówczas wystartowało blisko 650 biegaczy. Chcielibyśmy poprawić ten wynik, ale w zgodzie z komfortem i bezpieczeństwem uczestników. Zapisy prowadzimy do wyczerpania miejsc. W zeszłym roku rozeszły się bardzo szybko i już na dwa tygodnie przed biegiem byliśmy oblegani przez spóźnialskich i zrozpaczonych biegaczy, dla których brakowało pakietów – ostrzega Mateusz Banaś. – Warto wziąć udział w imprezie, bo nie ma lepszej atrakcji sportowej w tym dniu. Bieg Cyborga jest już kultowy. W końcu kto by nie chciał zostać Cyborgiem, który po całonocnej zabawie sylwestrowej jest w stanie zasuwać na mrozie tyle kilometrów? Już tylko jedno 7-kilometrowe okrążenie wystarczy, aby się "obudzić" i zregenerować a po 42 km każdy będzie jak nowonarodzony – zapewnia. - Jak wchodzić w Nowy Rok, to tylko z nami. Zdrowo i z przytupem!

Szczegółowe informacje oraz zapisy: http://maratoncyborg.pl/

KM