Podczas 16. PKO Maratonu Poznań biegacze będą pić na trasie wodę dostarczoną przez Aquanet, czyli miejskie wodociągi. O tym, że woda z kranu jest zdrowa, przekonywali w środę przedstawiciele Aquanetu podczas konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy, sportowców i osób zainteresowanych ekologią.
Spotkanie była doskonałą okazją do tego, by dowiedzieć się wszystkiego o procesie uzdatniania wody w Poznaniu i dlaczego warto ją pić prosto z kranu. Poznański maraton jako pierwszy w Polsce zdecydował się zaproponować biegaczom kranówkę, wpisując się tym samym w światowy trend.
– W Berlinie biegacze piją wodę z wodociągów podczas maratonu od lat, bo dbają o ekologię i mają zaufanie co do jej jakości. Polacy nadal są nieufni wobec kranówki, ale poznaniacy nie mają ku temu powodów. Aquanet przez ostatnie lata wymienił infrastrukturę wodociągową i używa zachodnioeuropejskich systemów testowania przydatności wody do picia. Mamy zapewnienie, że dostarczana przez nich woda jest dobrej jakości, zawiera ważne pierwiastki (wapń, magnez) i żadnemu z biegaczy nie powinna zaszkodzić. Muszą się oni po prostu przełamać mentalnie i nauczyć pić tę wodę z przyjemnością – mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor 16. PKO Poznań Maratonu.
Podczas spotkania główny specjalista ds. bezpieczeństwa zdrowotnego wody w Aquanet, Grzegorz Podolski, oprowadził zebranych po obiektach odpowiedzialnych za procesy uzdatniania wody i wytłumaczył na czym polega proces biomonitoringu. Współpraca z PKO Poznań Maratonem jest częścią dużej akcji informacyjnej Aquanetu, mającą na celu zachęcenie poznaniaków do picia wody z kranu. Jak powiedziała rzeczniczka wodociągów, Dorota Wiśniewska, "udział w 16.PKO Poznań Maratonie to dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie, ale też fantastyczne wyzwanie, bo biegacze to wspaniali sportowcy, których w biegu będziemy wspierać tym, na czym znamy się najlepiej - wodą do picia"
Zofia Wawrzyniak, biegaczka, współwłaścicielka portalu „Kobiety Biegają” potwierdziła dobrą jakość wody z poznańskich wodociąggów.
– Osobiście od jakiegoś czasu piję wodę z kranu, bo wiem, że jest ona zdatna do picia i śmiało można po nią sięgać. Bardzo podoba mi się też to, że coraz więcej restauracji w Poznaniu częstuje taką właśnie wodą. Sama nie raz miałam również okazję uczestniczyć w biegach, głównie zagranicznych, w których podawano wodę z kranu. Widzę w tym same plusy: woda jest tańsza niż kupowana w sklepach oraz jest to bardziej ekologiczne, dlatego moim zdaniem będzie to świetne rozwiązanie podczas poznańskiego maratonu.
Organizatorzy mają nadzieję, że tak jak Poznań Maraton zapoczątkował niegdyś modę na bieganie w stolicy Wielkopolski, tak w tym roku przekona poznaniaków do picia wody z kranu. Co Wy na to?
16. PKO Poznań Maraton wystartuje ię 11 października. Do końca sierpnia obowiązuje niższa opłata startowa – 100 złotych. Po tym terminie wzrośnie ona do 150 złotych.
Więcej informacji oraz zapisy w naszym KALENDARZU IMPREZ.
red. mat. pras.