Rok 2018 w nordic walking – Polska siła!

  • Biegająca Polska i Świat

Początek nowego roku to idealny czas na podsumowanie minionego. Po zestawieniu najważniejszych wydarzeń z polskich biegów ulicznych i górskich oraz na biegowych trasach w świecie, przyszedł czas na nordic walking. Co wydarzyło się w Polsce i Europie, jakie sukcesy odnieśli nasi zawodnicy? Było ich całkiem sporo.

Polacy zdominowali Puchar Europy

W Pucharze Europy, rozgrywanym w 2018 roku na terenie pięciu państw, wystartowali reprezentanci kilkunastu krajów. Wyjątkowo dobrze wypadli polscy zawodnicy, którzy nie tylko stawali na podium w poszczególnych etapach i klasyfikacjach końcowych obu dystansów (5 km i 10 km), ale też zdominowali klasyfikację wszechczasów. Składały się na nią punkty zdobyte w startach na obu dystansach pucharowych w Austrii, Białorusi, Niemczech, Polsce i Słowenii oraz podczas mistrzostw Europy w półmaratonie. Ostatecznie, podczas finału w austriackim Bleiburgu, nagrodzono po 10 pierwszych pań i panów, bez podziału na kategorie wiekowe.

Wśród najlepszych pań znalazły się Małgorzata Kubiszyn (6 miejsce), Renata Jachimowicz (4) oraz Mariola Pasikowska, która bezdyskusyjnie zwyciężyła w pucharowej klasyfikacji, uzyskując niemal 200 punktów przewagi nad drugą Włoszką Danielą Basso i trzecią Niemką Christiane Feldmeier. Tuż za nagradzaną dziesiątką znalazły się kolejne dwie Polki: Anna Starzyńska i nasza redakcyjna koleżanka Katarzyna Marondel.

Panowie dobitnie pokazali, kto jest potęgą w Europie. W pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników znalazło się aż ośmiu Polaków: Karol Stiller (10), Marcin Hałas (9), Daniel Wojtasiński (8), Tomasz Wojtowicz (6), Piotr Wetoszka (5), Andrzej Michalski (4), Piotr Niechwiejczyk (3) oraz Artur Wołoszka, który zwyciężył w tej klasyfikacji.

Pasikowska i Stiller mistrzami Europy w półmaratonie

W czerwcu w bawarskim Roding odbyły się Mistrzostwa Europy w półmaratonie nordic walking. Ich zwycięzcą i nowym mistrzem kontynentu został Karol Stiller, który starł się z dotychczasowym mistrzem i liderem wyścigu Niemcem Wolfgangiem Scholzem. Stiller wszedł na metę z wynikiem 2:19:40 i ponad dwoma minutami przewagi nad rywalem. Podium uzupełnił Francuz Melvin Oluwagbemi (2:24:14).

Mistrzowski tytuł wywalczyła też prezentująca w tym sezonie doskonałą formę Mariola Pasikowska. Zwyciężyła w kategorii kobiet z dwuminutową przewagą, uzyskując czas 2:33:33. Drugie miejsce zajęła obecna mistrzyni Europy w maratonie, Rosjanka Evgenia Pukhtiy (2:35:36) a trzecie Polka Marzena Spychała (2:36:49). W kategoriach wiekowych nasi rodacy zdobyli aż 12 medali, w tym 4 złote i 4 srebrne.

Piotr Kordowski mistrzem Europy w maratonie

12.05.2018 w Grodnie po raz pierwszy w historii odbyły się Mistrzostw Europy w Maratonie Nordic Walking. Niewielka reprezentacja Polaków spisała się doskonale. Piotr Kordowski zwyciężył z dziesięciominutową przewagą nad Francuzem Melvinem Oluwagbemi, zostając mistrzem kontynentu. Uzyskał czas 4:54:59. Wśród pań druga była Dorota Rejman, która ustąpiła tylko Rosjance Evgenii Pukhtiy. Rejman ukończyła rywalizację z wynikiem 5:33:44.

Sylwia Reseman bije rekord świata kobiet w marszu 24h

W dniach 13-14 października w Pabianicach odbyła się druga edycja Ultramaratonu Leśna Doba, podczas którego kijkarze mogli rywalizować na równi z biegaczami. Na wymagającej terenowej trasie Sylwia Reseman ustanowiła nowy rekord świata kobiet w marszu 24 h, pokonując 142,8 km. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Banaszkiewicz z wynikiem 135,3 km a trzecie Katarzyna Marondel, która przeszła 130,5 km. To trzy najlepsze wyniki polskich zawodniczek w historii. Również zwycięzca ULD Wojciech Kolasa poprawił nieoficjalny polski rekord, pokonując 155,1 km. Drugie miejsce zajął Piotr Kordowski, jednak jego wynik 147,6 km jest trzecim w historii. Przed rokiem Michał Piotrowski podczas tej samej imprezy pokonał 150 km. Drugą edycję zakończył na trzeciej pozycji.

Marcin Michalec zdobywa Jaworzynę w rekordowym czasie!

Podczas 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy nie mogło zabraknąć trzykrotnego rekordzisty świata w maratonie nordic walking Marcina Michalca. Co prawda nie wystartował on w Górskich Mistrzostwach Polski w Nordic Walking, żeby obronić tytuł, ale dzień później pokazał klasę na zboczu Jaworzyny. Podczas Mistrzostw Polski w Hill Nordic Walking zdobył szczyt w fenomenalnym czasie 21:33, pozostawiając daleko za sobą nie tylko wszystkich kijkarzy, ale też zdecydowaną większość biegaczy!

Mistrzynią Jaworzyny i kraju została natomiast Daria Kobiela (28:06). Tytuł mistrza kraju w górskim nordic walking wywalczył mistrz Europy w półmaratonie a prywatnie chłopak Darii, Karol Stiller. Mierzącą 5 km trasę pokonał w czasie 31:11. Tytuł mistrzyni kraju przypadł Małgorzacie Oleksyk, która ukończyła zawody z wynikiem 36:26.

Nordic Walking na receptę

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Federacja Nordic Walking oraz Santander Consumer Bank przeprowadziły projekt Nordic Walking na Receptę. Był to największy tego typu projekt propagujący aktywność fizyczną w Europie. W jego ramach od maja do listopada w ponad stu polskich miejscowościach odbywały się bezpłatne zajęcia nordic walking z instruktorami. Wzięło w nich udział ponad 30 tysięcy osób.

Włosi dołączają do Pucharu Europy, Polska rezygnuje

Podczas niemieckiego etapu Pucharu Europy, w bawarskim Roding, Włochy oficjalnie dołączyły do ENWO. Pasquale Rosetti z CNS Libertas Italian Sports Promotion Agency oraz Giorgio Rizzi z klubu Nordic Walking Como podpisali umowę, w ramach której Włochy stały się organizatorem jednego z etapów Pucharu Europy w 2019 roku oraz gospodarzem mistrzostw kontynentu na dystansie 5 km.

Kilka miesięcy później Polska Federacja Nordic Walking podjęła zaskakującą decyzję, rezygnując z organizacji polskiego etapu. W grudniu podpisano porozumienie z federacjami białoruską i rosyjską, na mocy którego powstał nowy cykl zawodów Nations Cup Nordic Walking 2019. W jego skład wejdą imprezy w Polsce, Białorusi, Rosji i, prawdopodobnie, dwóch innych państwach. Tym samym zapoczątkowany przez polskich organizatorów Puchar Europy skurczył się do czterech etapów (Słowenia, Niemcy, Włochy, Austria).

red.