Na Uniwersytecie Rzeszowskim zakończyła się dwudniowa konferencja naukowa „Człowiek z niepełnosprawnością w obliczu wyzwań współczesnego świata”. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło problemów sportowców niepełnosprawnych w mediach.
W tym roku po raz pierwszy w historii Telewizja Polska pokaże 30 finałów rozgrywanych podczas paraolimpiady w Rio. W specjalnych wydaniach programu Pełnosprawni i Paraolimpiada - Moje Igrzyska, kronikach i relacjach zostaną przybliżone sylwetki m.in. biegaczy z niepełnosprawnościami i kolarzy ręcznych. Wzrost zainteresowania paraolimpiadą w mediach jest wynikiem akcji podejmowanych m.in. przez samych sportowców. Jedną z nich był projekt „Tak dla Rio”, który miał pokazać, że są kibice chętni do oglądania transmisji. My także popieraliśmy ten projekt i wypełniliśmy deklarację wsparcia zawodników.
Według badań przeprowadzonych w 2013 r. na zlecenie firmy Renault, 20% kibiców sportowych, chciałoby zobaczyć rywalizację paraolimpijczyków, ale niestety istnieją też inne opracowania, które na problem kibiców każą patrzeć mniej optymistycznie.
Podczas rozgrywanych w Polsce zawodów cyklu EHC, gdzie rywalizowali najlepsi kolarze ręczni Europy, na trybunach nie było nikogo. Także stadion w Zielonej Górze, gdzie w zeszłym roku rozegrano Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce zawodników niepełnosprawnych, również nie spotkał się z zainteresowaniem kibiców.
Brak kibiców oznacza często brak mediów na najważniejszych sportowych wydarzeniach. W badaniach przeprowadzonych w ubiegłym roku na Uniwersytecie Szczecińskim ponad 70% studentów nie potrafiło wymienić żadnego nazwiska sportowca niepełnosprawnego, a przecież to właśnie tu pracuje Arkadiusz Skrzypiński - mistrz świata z 2010. W barwach klubu Start Szczecin startował również Rafał Wilk - pięciokrotny mistrz świata.
Społeczność biegaczy zawsze chętnie czyta o zmaganiach biegaczy z niepełnosprawnościami, którzy czasami podejmują się niezwykłych wyzwań. Często nawet ich niepełnosprawność nie jest zauważana, jeśli tylko pojawiają się na trasach biegowych maratonów i ultramaratonów. Niestety sportowcy niepełnosprawni nie są wolni od zagrożenia wykluczeniem zarówno z mediów, jak i społeczeństwa. Zmiana tej sytuacji wymaga współpracy pomiędzy kibicami, mediami, instytucjami sportowymi i samymi sportowcami.
red.
Źródło: Referat „Wizerunek sportowców z niepełnosprawnością ruchową w mediach tradycyjnych i elektronicznych przed paraolimpiadą w Rio” wygłoszony podczas konferencji (POBIERZ PREZENTACJĘ)