Wygrywał biegi w Polsce – wpadł na dopingu!

  • Biegająca Polska i Świat

Ukrainiec Anton Pototskyi znalazł się wśród 26 zawodników zawieszonych właśnie przez IAAF za stosowanie dopingu. Wpadł w Niemczech, ale startował także w Polsce, a nawet reprezentował polski klub - Achilles Leszno.

Pototskyi został zawieszony po teście przeprowadzonym w lipcu 2016 roku. Próbka pochodziła z maratonu w Moguncji, gdzie Ukrainiec zajął drugie miejsce z wynikiem 2:21:14. W organizmie biegacza wykryto EPO oraz środek pobudzający MHA (methylhexanamina -red).

Tę ostatnią substancję stosować miał m.in. Ludwick Mamabolo, zwycięzca Comrades Marathon z 2012 roku. Chociaż badanie próbki B również wykazało obecność tego środka, zawodnik został uniewinniony. Jego prawnicy wskazali 15 nieprawidłowości przy przeprowadzaniu kontroli.

Ostatnim głośnym przykładem zawodnika stosującego MHA jest Nesta Carter. W wyniku dyskwalifikacji sprintera, sztafeta Jamajki z Usainem Boltem na czele straciła olimpijski medal z Pekinu.

Anton Pototskyi ma bogaty „dorobek” w polskcih biegacz ulicznych. W marcu 2016 roku był trzeci w kołobrzeskim Biegu Zaślubin, miesiąc później piąty w Półmaratonie Rzeszowskim, z wynikiem 01:07:16. W maju stanął na najniższym stopniu podium w Mazowieckiej Piętnastce, przegrywając z Kenijczykiem i swoim rodakiem.

Pototskyi wygrywał też w jeleniej Górze czy Nowej Soli, a trzy lata temu był drugi w Koral Półmaratonie w Krynicy-Zdroju (w tamtym czasie Festiwal Biegowy nie prowadził jeszcze kontroli antydopingowych). Z kolei w Biegu OSHEE 10 km uplasował się na odległej 32. pozycji.

Anton Pototskyi został zdyskwalifikowany na 4 lata. Kara obowiązuje go do lipca 2020 roku.

Nie jest to pierwsza wpadka dopingowa biegacza z Ukrainy. Zawieszonych jest obecnie ponad dziesięciu reprezentantów tego kraju, w tym m.in. Tetiana Gamera-Shmyrko - trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Osace, triumfatorka Maniackiej Dziesiątki z 2010 roku, a rok później - Cracovia Maratonu. Została zawieszona przez krajową federację w 2015 roku za naruszenia przepisów. Dyskwalifikacja obowiązuje do 2019 roku. Wszystkie wyniki biegaczki od 26 sierpnia 2011 roku zostały anulowane.

Kolejnym głośnym przypadkiem jest sprawa Bogdana Semenovycha, u którego zakazane środki wykryto po maratonie w Poznaniu. Dwuletnia karencja kończy się 10 grudnia tego roku.

RZ

źródło: IAAF, Mail Guardian