Sylwester Lepiarz do największych sukcesów przygotowywał się w Górach Świętokrzyskich. – Podbieg na Święty Krzyż znam jak własną kieszeń. To świetne tereny do trenowania i startowania. Zapraszam wszystkich do udziału w Górskim Maratonie Świętokrzyskim – podkreśla trzykrotny mistrz Polski w 2019 roku.
Sylwester Lepiarz w tym roku w mistrzostwach Polski nie schodzi z podium. Wygrał bieg w stylu alpejskim w Międzygórzu (9 km), w stylu anglosaskim na krótkim dystansie w Sobótce (5 km) i skyrunning vertcial w Zakopanem (8,5 km). Raz był drugi – w mistrzostwach Polski w stylu anglosaskim w Ustrzykach Dolnych (10 km).
Pomogły mu w tym przygotowania między innymi w Górach Świętokrzyskich. To właśnie tu rozpoczęła się jego przygoda z biegami górskim. Zaczynał od lekkoatletycznej bieżni i biegów od 1500 do 3000 m. Potem przestawił się na przełaje.
– Kiedy poznałem Daniela Wosika pierwszy raz namówił mnie na biegi górskie. Po pierwszym starcie miałem właściwie dosyć, ale nie przestawiał mnie namawiać. Może zobaczył we mnie swojego następcę – zastanawia się Lepiarz. – Na początku był dla mnie przewodnikiem po świecie górskiego biegania i trenerem. A teraz powoli zaczynam gonić go w medalach mistrzostw Polski – dodaje.
Daniel Wosik jest nie tylko organizatorem Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego (26 października), ale multimedalistą mistrzostw Polski w biegach górskich. Zdobył ich w sumie 28, a tym pięć złotych. Startował też w mistrzostwach Europy (dziesiąte miejsce) i mistrzostwach świata (18.). 26-letni Lepiarz jest na dobrej drodze, by doścignąć Wosika. Po pięciu latach biegania w górach ma 11 medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote.
Obaj panowie jednak nie rywalizują, ale współpracują przy organizacji Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego. Mieszkają u podnóży Gór Świętokrzyskich i bardzo często tam trenują. Na podbiegu pod święty Krzyż Lepiarz przygotowywał się do startów we wszystkich mistrzostwach Polski, tu też trenuje przed listopadowymi mistrzostwami świata w Argentynie. Tam wystartuje na klasycznym dystansie anglosaskim długości 14 km z przewyższeniem 754 metry.
– Najczęściej biegam w paśmie jeleniowskim Gór Świętokrzyskich na takie szczyty jak Szczytniak czy Góra Witosławska. Wyznaczyłem sobie też taką pętelkę niecałe 3 km, w której wbiegam na Święty Krzyż. To 1250 m podbiegu z przewyższeniem około 200 m. To bardzo dobry górski trening wystarczający zarówno z myślą o mistrzostwach Polski, jak i mistrzostwach świata – zapewnia Lepiarz.
Święty Krzyż (595 m n.p.m.) jest oczywiście punktem obowiązkowym podczas Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego. Biegacze wbiegną na niego trzy razy, a dwukrotnie na jeszcze wyższą Łysicę (612 m n.p.m.).
– Nie wiem właściwie jak to się stało, ale nigdy nie byłem na Łysicy – przyznaje Lepiarz. – Muszę to jak najszybciej nadrobić. Góry Świętokrzyskie są piękne, a złotą polską jesień można tu zobaczyć w pełnej krasie. Krajobraz najlepiej podziwiać z tarasu widokowego na gołoborzach. Przy dobrej pogodzie widać cały region. A co może być piękniejszego dla biegacza, niż połączenie startu w naszym maratonie z możliwością obcowania i podziwiania polskiej przyrody – zachwala Lepiarz.
I dodaje: – Warto zapisać się Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego. To bieg górski, ale każdy, kto przebiegnie bez większego problemu półmaraton, powinien poradzić sobie z tym dystansem. Do tego limit czasu to osiem godzin, co sprawia, że nawet żwawy marszobieg wystarczy, by pokonać tą trasę, a także zatrzymać się na chwilę i porobić zdjęcia.
***
Jeszcze tylko do końca piątku obowiązują promocyjne ceny na pakiet startowy pierwszego Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego. Wpisowe to 100 zł (bez koszulki) i 135 zł (z koszulką). Jak zapewniają organizatorzy pakiet jest bogaty i atrakcyjny. Poza dobrej jakości koszulką, będzie porządny medal i posiłek w dobrej restauracji. By skorzystać z promocji należy polubić stronę maratonu na facebooku (TUTAJ), skomentować post, a w tytule przelewu wpisać GMS19/Festiwal Biegowy.
Zapisy: TUTAJ
Strona internetowa: http://maratonswietokrzyski.pl/
Limit 500 zawodników, koniec zapisów i wnoszenia opłaty wpisowej 20 października.
Biuro zawodów / odbiór numerów i pakietów startowych:
- 25.10.2019r. - 16:00 -20:00 - Sala Konferencyjna Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia
- 26.10.2019r. 6:00-8:00 - Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi
Start: godzina 9:00 - 26 października 2019 ul. Świętokrzyska/sprzed Kościoła Parafialnego koło Rynku w Nowej Słupi. Meta obok Karczmy Mnicha/Figurka Emeryka.
Portal www.FestiwalBiegow.pl jest patronem medialnym imprezy.
AK