„Przez 2 tygodnie jeździłem po Bostonie i zbierałem fekalia, które umieszczałem w suchym lodzie w samochodzie” - napisał jeden z badaczy, który próbki kału bostońskich maratończyków pozyskiwał w celu przeprowadzenia pionierskich badań. Ich zakończeniem ma być opracowanie skutecznego probiotyku, przeznaczonego dla sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Dlaczego akurat probiotyku?
Naukowcy doszli do wniosku w znacznym stopniu jesteśmy bakteriami i od bakterii jelitowych zależy jakość metabolizmu. Mają one również swoją rolę do odegrania w zapaleniach w organizmie, w procesie regeneracji i w funkcjach neurologicznych. A skoro tak, to mogłyby pomóc w osiąganiu wyników poprzez ułatwianie regeneracji i wzmacnianie psychiki. Pytanie badawcze brzmiało: czy gdyby florę bakteryjną czy tzw. mikrobiom (ogół mikroorganizmów żyjących w ciele danej osoby) Michela Jordana przenieść do organizmu innego sportowca, to mógłby z tego powstać drugi geniusz sportu czy niekoniecznie? Na razie odpowiedź na to pytanie nie padła, ale badania trwają.
Na tym etapie naukowcy zebrali odchody 20 maratończyków przed i po Boston Marathon 2015 r. Okazało się, że jest różnica. W kale pozyskanym po maratonie pojawiła się bakteria służąca rozkładowi kwasu mlekowego. Potencjalnie ma ona możliwość pomagania podczas regeneracji, zapobiegając zakwaszeniu i bólom mięśni.
Teraz wpływ bakterii jelitowych na możliwości sportowe zostanie przetestowany na zwierzętach, ale na tym nie koniec. Naukowcy są w trakcie innych eksperymentów opartych na fekaliach sportowców. Tym razem porównują różnice w zawartości kału pomiędzy ultramaratończykami uczestniczącymi w biegach na dystansie 160 km a olimpijskimi wioślarzami. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czy charakter uprawianej dyscypliny może się przełożyć na wystąpienie lub brak konkretnych typów bakterii.
Uczeni z Harvard Medical School raczej nie mogą zaliczyć tych badań do szczególnie przyjemnych, ale opracowanie specyfiku, który za pomocą bakterii jelitowych wpływa na odporność psychiczną i wyniki sportowe byłoby przełomowym odkryciem.
IB