[AKT.] A jednak powinno się udać - sportowcy z zespołem Downa blisko wyjazdu na igrzyska

 

[AKT.] A jednak powinno się udać - sportowcy z zespołem Downa blisko wyjazdu na igrzyska


Opublikowane w wt., 11/02/2020 - 19:09

W piątek napisaliśmy, że Ministerstwo Sportu nie wesprze finansowo sportowców z zespołem Downa, którzy wypełnili kryteria, by wystartować w igrzyskach Trisome Games 2020. Resort twierdzi, że dokumenty z fundacji zawierały błędy formalne, ale jest druga szansa, bo ogłosił dodatkowy nabór.

– Problem nie leży w tym wniosku. Chodzi o to, że już od dwóch lat ministerstwo tłumaczy nam, że nie ma programu, ani funduszu, który brałby pod uwagę naszych zawodników – podkreśla Paulina Gadomska- Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).

Na czytelników FestiwalBiegow.pl zawsze można liczyć. Po naszej piątkowej publikacji o trudnej sytuacji zawodników, w tym biegaczy, z zespołem Downa, ruszyliście tłumnie na stronę zbiórki. Udało się uzbierać już ponad 67 tysięcy złotych. Dzięki temu sportowcy z zespołem Downa prawdopodobnie pojadą na Trisome Games 2020 do Turcji.

Sportowcy z zespołem Downa bez wsparcia ministerstwa zbierają na start w igrzyskach

Dzięki wam o sprawie dowiedziało się dużo osób (ponad 2 tys. udostępnień informacji na facebooku), którym nie jest obojętny fakt, że młodzi ludzie z szansami na medale nie mogą być pewni, czy uda im się spełnić marzenia o starcie w Igrzyskach osób z zespołem Downa.

Problem miał źródło w braku wsparcia Ministerstwa Sportu, które odmówiło przyznania funduszy. W oświadczeniu resort wyjaśnia przyczyny odmowy.

„W wyniku rozstrzygnięcia naboru wniosków do Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. zgodnie opinią Komisji Oceniającej i decyzją Ministra Sportu z 6 lutego 2020 r. odrzucono z przyczyn formalnych wniosek Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie SONI.” - czytamy w oświadczeniu, a ministerstwo jest gotowe pomóc w prawidłowym wypełnieniu wniosku i rozpatrzeć go w drugiej turze.

Błędy formalne, o których mowa w oświadczeniu ministerstwa dotyczyły uzupełniania wniosku. Brakowało liczby uczestników/adresatów projektu. Ministerstwo zaproponowało pomoc, ale z naszych informacji wynika, że chodziło o rozmowę telefoniczną, w której zostały wyjaśnione błędy. Taka rozmowa się odbyła. Wniosek zostanie złożony ponownie.

Jak się okazuje, to tylko doraźne rozwiązanie kłopotów ze startem w sportowej imprezie, a problem jest dużo głębszy.

– Nie leży w tym wniosku. Chodzi o to, że już od dwóch lat ministerstwo tłumaczy nam, że nie ma programu, ani funduszu, który brałby pod uwagę naszych zawodników. Zawodnicy z zespołem Downa chcą uprawiać profesjonalny sport. Trenują pięć dni w tygodniu, mają dobre wyniki. Chcą, by o ich wyjazdach na zawody decydowały minima i kryteria merytoryczne. Niestety ich status jest niejasny i mówiąc potocznie nie łapią się do żadnej grupy – wyjaśnia Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) i mama biegaczki Zofii Dzięcioł.

Zawodnicy z zespołem Downa, oprócz niepełnosprawności intelektualnej, mają również różnego typu ograniczenia fizyczne. Oznacza to, że nie mogą startować z zawodnikami grupy T20, oznaczającej lekką niepełnosprawność intelektualną, ale skupiającą zawodników w pełni sprawnych fizycznie.

– Ministerstwo twierdzi, że zawodnicy z zespołem Downa nie mogą być powoływani do kadry, bo ich organizacje nie są częścią ruchu paraolimpijskiego. Z tego powodu ubiegamy się o fundusze z programu przeznaczonego na promocję sportu osób z niepełnosprawnością. To nie jest to samo - dodaje Paulina Gadomska- Dzięcioł.

– Ministerstwo finansuje Olimpiady Specjalne i chętnie właśnie tam widziałoby naszych bohaterów. Tyle że to olimpiady o charakterze powszechnym. Bardzo ważne, ale niezorientowane na wyczyn sportowy. Zawodnicy z zespołem Downa uczestniczący w sporcie kwalifikowanym, chcą uprawiać sport wyczynowy - dodaje prezes fundacji SONI.  

Przed nimi jeszcze długa droga, by zaczęli być traktowani jak sportowcy. Na razie swoją pomoc obiecał nowy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, ale  o fundusze na obecność na międzynarodowych zawodach w znacznej mierze muszą zadbać sami. 

IB


AKTUALIZACJA

Jak informuje Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), dzięki zaangażowaniu internautów udało się zebrać całą potrzebną kwotę i piątka zawodników wraz z trenerami pojedzie na Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa 2020 Trisome Games Antalya. Przyłączamy się do podziękowań!

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce