Biegnij Wilczym Tropem w Swoim mieście

 

Biegnij Wilczym Tropem w Swoim mieście


Opublikowane w pt., 16/01/2015 - 11:29

Bieg Wilczym Tropem wykracza poza Warszawę. Impreza upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych w tym roku odbędzie się w ponad 50 miastach na terenie całego kraju. Zawody będą miały wspólny mianownik, dzięki czemu startujący w Gdyni, Koszalinie, Przemyślu, czy też Krakowie będą mogli poczuć podobną atmosferę biegu.

Będzie to już trzecia edycja Biegu Wilczym Tropem. Sukces ubiegłorocznej imprezy w Warszawie sprawił, że organizatorzy zaczęli myśleć o wyjściu z nią poza rogatki miasta. Wtedy to na dwóch dystansach 5 i 10 km rywalizowało blisko 1000 tysiąc osób. Zmagania nie ograniczyły się tylko do rywalizacji na trasie ale i był ciekawą lekcją historii.

– Dostaliśmy pozytywny odzew od biegaczy oraz ludzi, którzy obserwowali imprezę, brali udział w atrakcjach towarzyszących imprezie, grze rodzinnej czy pokazach grupy rekonstrukcyjnej. Stwierdziliśmy, że musimy wyjść z projektem na większą skalę. Postanowiliśmy od razu przystąpić do wstępnych rozmów. Chcieliśmy, by bieg odbył się w szesnastu województwach, po jednym mieście w każdym. Jednak zainteresowanie nas przerosło. Od maja jeździliśmy po całym kraju promując projekt. Połączenie historii ze sportem i aktywnym spędzaniem czasu było interesujące dla poszczególnych miast. Już we wrześniu wiedzieliśmy, że tych lokalizacji będzie o wiele więcej. Miasta wciąż dzwonią i pytają jakie są warunki przystąpienia do tej inicjatywy. – powiedziała Olga Semeniuk z Fundacji Wolność i Demokracja.  

Chęć udziału w tegorocznej III edycji Biegu Wilczym Tropem – Pamięci Żołnierzy Wyklętych zgłosiło już 56 miast. To jednak może nie być koniec miejsc do których zawita impreza. Wciąż przyjmowane są bowiem zgłoszenia. Fundacja Wolność i Demokracja zapewnia wyznaczoną liczbę pakietów startowych, zawierających pamiątkowy medal, koszulkę z jednym z pięciu bohaterów Żołnierzy Wyklętych oraz biuletyn informacyjny promujący wiedzę historyczną.

– Po stronie miast i klubów leży pozyskanie środków i wyznaczenie trasy. Wspólny dystans dla wszystkich biegów to 1963 metry. Nawiązuje to do daty śmierci Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek. Start tego biegu przewidziany jest na godzinę 12.00. Naszym marzeniem jest, żeby cała Polska biegła wtedy o jednej godzinie. Co do pozostałych dystansów to już zależy wszystko od chęci i możliwości organizatora – może to być 5 km, 10 km, półmaraton, czy maraton – dodaje Olga Semeniuk.

Każde miasto uruchamia rejestrację we własnym zakresie. Zapisy na bieg w Warszawie już wystartowały. Limit uczestników to 4000 miejsc (2 tysiące na 10 km, tysiąc na 5 km i tysiąc na 1963 metry). Opłata startowa wynosi 40 zł. Zawody tradycyjnie odbędą się w Parku Skaryszewskim.

Ponadto, zostanie przeprowadzona ogólnopolska zbiorka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. Płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN). Każdy z lokalnych organizatorów może uzupełnić scenariusz o dodatkowe wydarzenia i atrakcje (gra rodzinna, rekonstrukcje, etc.).

Bieg Wilczym Tropem w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce