"Coś niekonwencjonalnego". Niewidomy maratończyk zachwycił w Nowym Jorku

 

"Coś niekonwencjonalnego". Niewidomy maratończyk zachwycił w Nowym Jorku


Opublikowane w wt., 19/03/2019 - 12:25

Niedzielny półmaraton w Nowym Jorku dostarczył sporo emocji w zmaganiach elity, które niespodziewanie wygrał biegacz nierozstawiony.

Niespodziewany triumfator Półmaratonu Nowojorskiego

Innym bohaterem imprezy został biegacz z głębi stawki. To Thomas Panek – niewidomy, który pokonał 21 km w asyście czworonożnych przewodników.

Panek pobiegł z trzema psami rasy Labrador Retriever. Widokową, prowadzącą przez serce Wielkiego Jabłka trasę ten wyjątkowy kwartet – każdy z psów przemierzył po ok. 3 mile – pokonało w 2 godzin i 21 minut.

Nie był to pierwszy bieg Amerykanina, bo na koncie ma już 20 maratonów czy biegów na 5-10 km. We wszystkich startował jednak z przewodnikami-wolontariuszami. Jak wyjaśnił CNN, która nagłośniła jego historię, w tamtych startach zawsze brakowało mu „niezależności”. Przeszedł więc program treningowy dla ociemniałych sportowców i zrealizował marzenie o samodzielnym starcie.

– Wychodzenie z domu bez psa nigdy nie miało dla mnie sensu. Kocham biegać i one też kochają biegać. Wystarczyło tylko spróbować czegoś niekonwencjonalnego – zaznaczył biegacz, który stracił wzrok w na początku trzeciej dekady swojego życia.

W 2015 r. Thomas Panek, przy pomocy Hrabstwa Westchester zainicjował innowacyjny program „Biegający przewodnicy”, w którym psy szkolone są do towarzyszenia swoim niewidomym opiekunom, także w bieganiu. Program obejmuje szereg aktywności, które wzmacniają wytrzymałość i dyscyplinę psa, uczą je poruszać się po schodach, krawężnikach i uodparniają czworonogi na miejski zgiełk. Waffle, Westley i Gas, z którymi pobiegł w Nowym Jorku wybrał spośród 24 psów, które przeszły wymagające szkolenie. Kolejne 12 psów jest w połowie kursu.

– Bardzo ważna jest więź człowieka z psem. Nie możesz tak po prostu założyć psu uprzęży i pójść pobiegać z tymi psami. Ty także trenujesz z zespołem, bez względu na to jakim jesteś sportowcem – podkreślił Thomas Panek. Ma nadzieję, że jego historia zainspiruje kolejne niewidome osoby do przekraczania nieprzekraczalnych – jak mogło by się wydawać – granic.

– Bieganie z psami jest cudowne i jeśli tylko potrafią one wykonać swoją pracę dobrze, a zdarza się, że jest to 21 km ulicami Nowego Jorku, to na pewno to zrobią – podkreślił Thomas Panek, pierwszy niewidomy (biegający z psami) finisher NYC Half Marathon.

Źródło: CNN


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce