Dobry bieg Henryka Szosta we Frankfurcie! Kozłowski i Shegumo... [WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 29/10/2017 - 12:22

Na Menem wystartowali czołowi polscy maratończycy: Henryk Szost, Yared Shegumo i Artur Kozłowski. Ale tylko jeden z nich występ może zaliczyć do udanych.

Szost ruszył mocno razem z gwiazdą niemieckich biegów Arne Gabiusem. Ten we Frankfurcie chciał odzyskać tytuł mistrza kraju w maratonie. Polakowi i Niemcowi towarzyszyło jeszcze kilku zawodników, w tym 26-letni mało znany Brytyjczyk Dewi Griffiths, dla którego był to debiut w maratonie. Panowie pierwsze 5 km pokonali w czasie 15:14. Polak zajmował wówczas 17. pozycję.

Na 10. kilometrze Szost zameldował się z międzyczasem 30:34, natomiast półmetek przekroczył w czasie 1:03:49. W tym momencie biegł na rewelacyjny czas 2:07:38, czyli lepszy od rekordu Polski (o sekundę). Tempo wydawało się zabójcze, ale też zapowiadało emocje w drugiej części dystansu. W tym roku żaden zawodnik z Europy nie pobiegł poniżej 2h08'. Najbliżej tego wyniku był naturalizowany Holender Abdi Nageeye – 2:08:16.

Na 26. kilometrze od Szosta i Gabiusa oderwał się Brytyjczyk. Po pewnym czasie swojej szansy poszukał też Szost, uciekając Gabiusowi. Na 35. km miał nad Niemcem 11 sekund przewagi. Ten jednak zdołał dogonić trzykrotnego mistrza Polski. Panowie razem zmierzali do mety. Wciąż była szansa osiągnięcia drugiego wyniku w historii lekkiej atletyki, ale zmęczenie dawało się już we znaki.

Do złamania bariery 2h10'. zabrakło niewiele. Do tej pory tylko czterech polskich zawodników uzyskało lepsze czasy. W tym gronie jest oczywiście sam Henryk Szost (2:07:39), a także Grzegorz Gajdus (2:09:23), Antoni Niemczak (2:09:41) i Leszek Bebło (2:09:42).

Ostatecznie nasz reprezentant zajął we Frankfurcie wysokie siódme miejsce z rezultatem 2:10:09. Jest to jego najlepszy wynik od 2014 roku, gdy w Warszawie uzyskał rezultat 2:08:55. Dzisiejszy rezultat to czternasty wynik w polskim maratonie. W zestawieniu TOP 15 aż 7 wyników należy do biegacza z Muszyny.

Dziesięć sekund przed Szostem na efektowną metę wbiegł Arne Gabius (2:09:59), który zdobył tym samym tytuł mistrza Niemiec.

Tuż za podium tego czempionatu znalazł się Marcin Błaziński, który od 2011 roku reprezentuje naszych zachodnich sąsiadów. Biegacz uzyskał wynik 2:17:35.

Mniej powodów do radości mieli pozostali nasi reprezentanci. Wicemistrz Europy z 2014 roku Yared Shegumo zajął 14. miejsce z wynikiem 2:15:24. Jego czas na półmetku wyniósł 1:05:34. Zmagań we Frankfurcie nie ukończył Artur Kozłowski, który zszedł z trasy przed 15. kilometrem. Dwukrotny mistrz kraju biegł w grupie razem ze wspomnianym Shegumo, a tempo grupie dyktował m.in. Szymon Kulka.

Maraton we Frankfurckie zwyciężył Etiopczyk Shura Kitat Tola z rezultatem 2:05:50. Całe podium zajęli Etiopczycy. Dopiero dziesiąty był obrońca tytułu Kenijczyk Mark Korir.

W rywalizacji pań Angelika Mach, wielokrotna medalistka w biegu na 10 000 m, miała apetyt na poprawę rekordu życiowego - 2:37.13. Mimo ambitnego początku, skończyło się na 19. lokacie i wyniku 2:46:23. Czas Polki na półmetku to 1:18:01.

Bieg wygrała faworytka Kenijka Vivian Jepkemoi Cheruiyot - mistrzyni olimpijska w biegu na 5000 m z Rio, która uzyskała wynik 2:23:35. To nowa życiówka biegaczki. Dodatkowej premii w wysokości 30 tys. euro nie było, bo nie udało się pobić rekordu trasy.