Dzieci w maratonach? Dyskusja przeradza się w kabaret

 

Dzieci w maratonach? Dyskusja przeradza się w kabaret


Opublikowane w pt., 22/11/2013 - 09:47

W jakim wieku można przebiec swój pierwszy maraton? 10, 15, 20 lat? Amerykański magazyn Runners World dorzucił swoje trzy grosze do dyskusji o biegach dzieci na tak wymagających dystansach. I to w dość oryginalny sposób. 

Kilka dni temu magazyn doniósł, że 14-miesięczna Jayden Lee Smith z Charleston w Południowej Karolinie została właśnie najmłodszym maratończykiem świata, pokonując w 9 godzin i 24 minuty trasę Outer Banks Marathon. I to boso – podkreślił dziennikarz RW dodając, że po drodze dziewczynka zaliczyła m.in. trzykrotną zmianę pieluszki i 90-minutową drzemkę na 32-kilometrze trasy (zobacz publikację RW).

Uwiarygodniając informację magazyn przytoczył słowa ojca dziewczynki, które miały paść jego  rozmowie z lokalnym magazynem Charleston Post and Courier: – Jesteśmy po prostu zaskoczeni. Ona nauczyła się chodzić ledwie kilka miesięcy temu. Przedstawił też interesującą opinię dr. Richarda Cunninghama, szefa pediatrii na Milwaukee General Hospital. – Z pewnością Jayden jest wyjątkową atletką z ogromnym potencjałem. Nie widzę powodów, by na drugie czy trzecie urodziny nie mogła rywalizować z ultramaratończykami – miał powiedzieć lekarz.

Po tym, jak pod tekstem rozpętała się gorąca dyskusja czytelników, którzy z jednej strony zachwycali się rekordowym osiągnięciem (wg magazynu wynik dziecka miał zostać zgłoszony do Księgi rekordów Guinessa), a z drugiej krytykowali rodziców za to co zrobili dziecku już w pierwszych miesiącach życia, autor publikacji Mark Remy przyznał, że całą historię wymyślił. Przez to, że na co dzień zajmuje się w RW „humorystyczną stroną biegania”, wielu czytelników mu uwierzyło. Szczególnie ci, którzy nie sprawdzili, czy Jayden Lee Smith (jeśli w ogóle istnieje) rzeczywiście stanęła na starcie zawodów. Nie stanęła, ostatnią biegaczką, która przekroczyła linię mety zawodów z 10 listopada była Holly King (7:03:03).  

W swoim materiale amerykański żurnalista wyliczył też inne „imponujące” biegowe wyczyny dzieci z ostatnich dni. 5-letni Anthony Russo miał ukończyć półmaraton w New Jersey w czasie 2:22, a 6-letnia Kielan Glass podobną imprezę w Terasie w czasie 2:47. Wspomniał  też o 14-latce, która pobiegła maratony na wszystkich siedmiu kontynentach. Ostatni wynik, który rzeczywiście miał miejsce (czytaj więcej), wzmógł dyskusję w USA o udziale niepełnoletnich w biegach długodystansowych. Do tej pory prowadzona była w poważnym tonie, za sprawą takich publikacji jak ta Marka Remy’ego przeradza się w kabaret.

A Wy co sądzicie o startach dzieci w maratonach?

GR

 

Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce