Jamajczycy najlepszymi lekkoatletami roku

Opublikowane w pon., 18/11/2013 - 10:39

Usain Bolt i Shelly-Ann Fraser-Pryce w sobotni wieczór, podczas gali IAAF w Monako zostali ogłoszeni Lekkoatletami Roku. Bolt takie wyróżnienie otrzymał po raz piąty. Pierwszy raz odebrał statuetkę w 2008r., natomiast tegoroczna nagroda była już trzecią z rzędu. Jamajczyk zdobył w tym sezonie 10 medali, a podczas gali zapowiedział, że w 2014 r. jego celem będzie ustanowienie nowego rekordu świata na dystansie 200 m.

Fraser-Pryce stanęła na scenie Salle de Etoiles po raz pierwszy. Odebrała swoje wyróżnienie za osiągnięcia podczas mistrzostw w Moskwie, gdzie została mistrzynią świata na dystansie 100 i 200 metrów. Jej czas na setkę- 10.71- jest najlepszym czasem uzyskanym w tym roku. Fraser- Pryce jest już drugą jamajską lekkoatletką, której przyznano ten tytuł. Wcześniej przypadł on w udziale Marlen Ottey, która uzyskała najszybszy czas 1990 r. - 10,78. Miała wtedy 30 lat.

Na gali przyznano także statuetki za całokształt osiągnięć, które trafiły do amerykańskiego skoczka w dal, Dwighta Philipsa oraz do Jeleny Isinbayevy, 13-krotnej mistrzyni świata w skoku w wzwyż. Isinbayeva w przeszłości trzykrotnie otrzymała tytuł Lekkoatletki Roku. Wschodzącą gwiazdą lekkoatletyki została Mary Cain, która była najmłodszą Amerykanką w finale biegu 1500m w Moskwie. Jej trener Alberto Salazar został nagrodzony za osiągnięcia w swojej pracy szkoleniowca. Salazar trenuje także Mo Faraha i Galena Ruppa.

Do utworzonej w zeszłym roku Galerii Sław IAAF zostały dopisane nowe nazwiska: Harrison Dillard (płotkarz),Marjorie Jackson (sprinterka), Hannes Kolehmainen (biegacz długodystansowy) , Natalya Lisovskaya (pchnięcie kulą), Svetlana Masterkova (biegi średniodystansowe), Noureddine Morceli (biegi średniodystansowe), Parry O'Brien (pchnięcie kulą), Marie-José Pérec (sprinterka), Viktor Saneyev (trójskoczek), Yuriy Sedykh (rzut młotem), Daley Thompson (wieloboista), Grete Waitz (biegi długodystansowe).

Niestety wśród nagrodzonych nie było reprezentantów Polski.