Jeśli niepodległościowo, to i z wąsem!

 

Jeśli niepodległościowo, to i z wąsem!


Opublikowane w czw., 07/11/2013 - 15:40

Austriacki kordelas, nieregulaminowy szary mundur z czapką maciejówką, sumiasty wąs. To najbardziej znane atrybuty architekta niepodległej Polski Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten ostatni gości często na imprezach biegowych uświetniających dorocznie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas ubiegłorocznego XXIV Biegu Niepodległości w Warszawie można było  wziąć udział w nietypowej zabawie. Uczestnicy, który pojawili się na trasie z wąsami a’la marszałek Piłsudski (własnymi lub doklejonymi) i zostali uwiecznieni na zdjęciach organizatora, wzięli udział w losowaniu profesjonalnego pulsometru. Chętnych nie zabrakło.

Zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na wąsy Biegu Niepodległości:

Zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na wąsy Biegu Niepodległości

W tym roku podobnego konkursu nie będzie (WOSiR wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówka prowadzi akcję „Mamy Niepodległą”, w ramach której z biura zawodów będzie można wysłać kartkę pocztową nawiązującą do patriotycznego święta). Nie znaczy to jednak, że charakterystycznego wąsa zabraknie w stolicy. Postarają się o to sami uczestnicy.

Jak można się domyślać po wpisach w internecie, wielu pójdzie w ślady dziennikarzy sportowych platformy NC+ Marcina Rosłonia i Tomasza Smokowskiego, którzy – co możemy zobaczyć choćby w studiu piłkarskiej Ligi Mistrzów – przestali się golić. Obaj żurnaliści są gorącymi orędownikami biegania, obaj też wezmą udział w stołecznym biegu.

PS. Oficjalnie akcja dziennikarzy to wynik akcji „Movember”, promującej profilaktykę raka jąder i prostaty, ale domyślać się można, że ma charakter wiązany.

Wielu uczestników biegu w Warszawie przywdzieje też wąs sztuczny, często wykonany własnoręcznie. Najczęściej polecanym materiałem, który można wykorzystać do jego stworzenia, jest zwykła wata. „Kręcimy, farbujemy szkolnymi farbkami, suszymy, przyklejamy dwustronną taśmą i biegamy” – to jeden z bardziej popularnych przepisów na efektowny wąs marszałka.   

Wąs Piłsudskiego stał się z kolei motywem przewodnim tegorocznego Biegu Niepodległości we Wrocławiu. Otrzyma go od organizatora każdy z uczestników rywalizacji na 5,3-kilometrowej trasie wytyczonej w Parku Grabiszyńskim (więcej informacji o biegu znajdziesz TU).

Gdzie jeszcze odbędą się biegi z wąsem? Ilu z Was pobiegniecie w poniedziałkowe święto z wąsem? Czekamy na wasze sygnały. Razem stwórzmy mapę niepodległościowych biegów z wąsem!

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce