Krystian Zalewski i Katarzyna Jankowska mistrzami Polski na 5000m! Zacięta rywalizacja w Sieradzu [WYNIKI, ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w ndz., 18/08/2019 - 20:07

Jeśli lekka atletyka to rodzina konkurencji, to za tydzień w Radomiu zapowiadane jest wielkie wesele – 95. Mistrzostwa Polski. Jednak biegi na 5000 nie dostały zaproszenia na to święto. Dla nich wystawiono stolik gdzie indziej, w Sieradzu.

Mistrzowie na wygnaniu... Mistrzostwa Polski na 5000 m jak piąte koło u wozu

Mimo wszelkich obaw, impreza była dobrze zorganizowana, rywalizacja zacięta a kibice bawili się doskonale.

Dla liczącego ponad 40 tysięcy mieszkańców Sieradza to mogło być i było spore wydarzenie. Jeszcze nigdy nie odbywały tam seniorskie mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Co prawda, rok temu na zmodernizowanym stadionie zlokalizowanym pośrodku lasu odbyły się już mistrzostwa kraju do lat 23, i to w niemal wszystkich konkurencjach od kuli po... 5000 m, ale jednak była to impreza dla młodzieżowców, nie seniorów.

Mimo długiego weekendu frekwencja dopisała. Fanom została udostępniona jedna z dwóch trybun, która zapełniła się prawie w całości. Kibice ochoczo oklaskiwali biegaczy i żywo reagowali, gdy Ci pojawiali się na długiej prostej, tuż przed ich oczami.

Zmaganiom o medale towarzyszył tzw. Mityng Wakacyjny. Na starcie stanął m.in. Łukasz Krawczuk - halowy mistrz świata w sztafecie 4x400 m, który tym razem wygrał bieg na 200 m. Dodatkowo podczas samych MP na 5000 m startowali Drużynowi Mistrzowie Europy z Bydgoszczy. W biegu mężczyzn byli to Krystian Zalewski i Robert Głowala.

Do walki o medale MP przystąpiło w sumie 24 zawodników i 21 zawodniczek.

Mężczyźni

W rywalizacji mężczyzn zwyciężyło doświadczenie. Krystian Zalewski przejął stery w stawce dopiero po 3. kilometrze, by na ok. 600 metrów do mety wrzucić piąty bieg i kontrolować poczynania rywali. Ci mocno się starali gonić faworyta - rekord życiowy zaliczył Szymon Dorożyński, a Dariusz Boratyński odnotował najlepszy czas sezonu.

Dla Krystiana Zalewskiego był to już czwarty z rzędu a piąty w ogóle tytuł mistrza kraju na 5000 m.

Tylko sześciu zawodników złamało 15 minut, ale o nudzie nie było mowy.

Kobiety

W rywalizacji kobiet doszło do ciekawego pojedynku trójki zawodniczek – Katarzyny Jankowskiej (Rutkowskiej), Pauliny Kaczyńskiej oraz Renaty Pliś.

Panie regularnie zmieniały się na prowadzeniu, pokonując kolejne odcinki w tempie ok. 3:13 min./ km. Warunki do biegania były jednak trudne - ciepło i duszno.

Jeszcze na czwartym kilometrze prowadziła obrończyni tytułu Paulina Kaczyńska, ale to Katarzyna Jankowska zachowała najwięcej sił na finiszu.

Jak przyznała nam mistrzyni kraju, jeszcze na początku września będzie chciała powalczyć w Berlinie o minimym IAAF na MŚ w Dosze (15:22.00).

Za tydzień w Radomiu odbędą się 95. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Ostatnim biegiem długim w programie zasadniczej imprezy pozostało 3000 m z prz. O szósty zloty medal z rzędu powalczy wspomniany Krystian Zalewski. Jeśli tego dokona, zdobędzie to w tym roku medale na wszystkich długich dystansach na bieżni (10 000m – Białogard, 5000 m – Sieradz).

Wyniki:

Kobiety:

1. Katarzyna Jankowska – 15:49.68
2. Paulina Kaczyńska – 15:57.74
3. Renata Pliś – 16:07.14

Mężczyźni:

1. Krystian Zalewski – 14.10.73
2. Szymon Dorożyński – 14:14.75 (PB)
3. Dariusz Boratyński – 14:24.68 (SB)

Pełne wyniki: TUTAJ

RZ / red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce