Kto, jeśli nie Warszawa, zorganizuje 90. MP w maratonie? Dębno, Kraków, Łódź, Gdańsk…

 

Kto, jeśli nie Warszawa, zorganizuje 90. MP w maratonie? Dębno, Kraków, Łódź, Gdańsk…


Opublikowane w czw., 09/01/2020 - 15:02

Po siedmiu latach Warszawa najpewniej straci mistrzostwa Polski mężczyzn na królewskim dystansie Polski Związek Lekkiej Atletyki czeka na ostateczną decyzję Orlen Warsaw Marathonu o wycofaniu się z kwietniowego terminu biegu. Inne wiosenne maratony są gotowe przejąć walkę o krajowe medale.

Żegnaj Warszawo?

Od 2013 roku czołówka polskich biegaczy przyjeżdżała do stolicy, żeby walczyć o medale mistrzostw Polski w maratonie. Dwukrotnie złoto zdobywali tu rekordzista kraju Henryk Szost i olimpijczyk z Rio de Janeiro Artur Kozłowski, a po jednym tytule dołożyli wicemistrz Europy z 2014 roku - Yared Shegumo, Arkadiusz Gardzielewski i ostatnio Marcin Chabowski.

Orlen Warsaw Marathon, który ma srebrny certyfikat World Athletics, przyciągał co roku wysokimi nagrodami. Zwycięzca i zwyciężczyni imprezy mogli liczyć na 60 tys. zł. Mistrz Polski za złoto dostał dodatkowo 10 tys. zł. W poprzednich latach premie były jeszcze wyższe. W 2018 roku za tytuł mistrza kraju w rywalizacji mężczyzn nagroda wynosiła 18 tys. zł.

Dla porównania tylko dodajmy, że zawodniczki startujące podczas mistrzostw kraju w maratonie w Dębnie za złoty medal dostawały 5 tys. zł. Najlepsza Polka podczas Orlen Warsaw Marathonu nieraz wygrywała więcej pieniędzy niż mistrzyni Polski. 

Jak do tej pory 90. Mistrzostwa Polski mężczyzn w maratonie nie widnieją w kalendarzu PZLA. Choć nieoficjalnie mówiło się o dacie 19 kwietnia i wspomnianym Orlen Warsaw Marathonie. Ten termin wciąż zobaczyć można na stronach światowej federacji. Jednak według ostatnich informacji impreza ma odbyć się w nowej formule.

[AKT.] ORLEN Warsaw Marathon 2020 „w nowej formule”. Jeden maraton w stolicy?

Bardzo możliwe, że zamiast dwóch maratonów będzie w Warszawie jeden tyle że jesienią. Czy mistrzostwa Polski mogłyby odbyć się właśnie w drugiej części sezonu?

– Czekamy na decyzje dotyczące Orlen Warsaw Marathonu. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami naszego partnera - powiedział nam Maciej Jałoszyński z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Wydaje się jednak, że walka o medale mistrzostw kraju powinna odbyć w pierwszej połowie roku, bo termin ubiegania się o minima olimpijskie upływa 31 maja. Wskaźniki można oczywiście uzyskiwać także podczas imprez zagranicznych, ale za mistrzostwo kraju, wysokie miejsce w imprezach z rangą World Athletics, dobry czas, można otrzymać więcej punktów do światowego rankingu. To wszystko może zadecydować o zakwalifikowaniu się na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Jednym z wyjątków był rok 2010, gdy mistrzostwa kraju miały się odbyć 11 kwietnia w Dębnie. Zawody zostały jednak przełożone z powodu żałoby narodowej po tragedii pod Smoleńskiem. Impreza ostatecznie odbyła się pod koniec października. Ale część najlepszych zawodników walczących o minimum na Mistrzostwa Europy w Barcelonie rozgrywane na przełomie lipca i sierpnia, wybrała w ostatniej chwili start w kwietniu w Wiedniu.

Dębno, Kraków, a może ktoś jeszcze?

To właśnie we wspomnianym już Maratonie Dębno rozegrano większość edycji mistrzostw Polski na królewskim dystansie. Pierwszy raz jeszcze w 1969 roku. Przez lata biegali tam wszyscy znaczący zawodnicy. Ostatnio w tej niewielkiej miejscowości o wielkiej biegowej tradycji o medale rywalizowano nieprzerwanie w latach 2001–2012. Później mistrzostwa mężczyzn na kolejne lata trafiły do Warszawy.

Organizatorzy zapewniają, że jeśli zajdzie taka potrzeba to chętnie będą aplikowali do PZLA w sprawie mistrzostw kraju. –  Na razie docierają do nas tylko plotki i nie ma żadnej oficjalne informacji, żeby OWM nie organizował imprezy. My aplikowaliśmy o ponowną organizację kobiecej rywalizacji. Jednak gdyby była taka potrzeba, to bardzo chętnie podejmiemy się tego wyzwania - powiedział Stanisław Lenkiewicz, dyrektor Maratonu Dębno.

Tegoroczna edycja maratonu w Dębnie (5 kwietnia) będzie gościła 40. Mistrzostwa Polski kobiet w maratonie.

Kolejnym mocnym kandydatem wydaje się Cracovia Maraton, który w ostatnich latach cieszył się rosnącym zainteresowaniem biegaczy, co nie szło zawsze w parze z poziomem sportowym. To już jednak przeszłość. Impreza według strony World Athletcis posiada certyfikat srebrny, czyli taki sam co OWM. Rok temu zwycięzcy ustanowili tam rekordy imprezy – 2:09:18 wśród mężczyzn i 2:28:03 wśród kobiet.

W tym roku 26 kwietnia, odbyć ma się 19. edycja maratonu. Nagroda główna wynosi 20 tysięcy złotych. Dodatkowe 10 tys. zł można otrzymać za poprawienie rekordu trasy. W kategorii „Najlepszy Polak i Najlepsza Polka” przewidziano premię w wysokości 5 tys. zł.

Jak usłyszeliśmy w Zarządzie Infrastrukturalny Sportowej w Krakowie sprawa wystawienia kandydatury Cracovia Maratonu do organizacji mistrzostw Polski jest analizowana. Stolica Małopolski tylko raz w historii gościła imprezę tej rangi i to jeszcze przed II Wojną Światową. Jesienią 1929 roku złoto zdobył Józef Milcz z czasem 2:57:55.

Terminarz niesprzyjający

Spoglądając w kalendarz biegów, to w kwietniu tego samego dnia, na który był planowany OWM tj. 19 kwietnia organizowane są jeszcze dwa maratony: w Łodzi (w 2018 roku posiadał certyfikat brązowy) i w Gdańsku.

Jeśli wybór padnie na Dębno, to pod znakiem zapytania może stanąć udział zawodników służących w wojsku. W tym czasie, czyli od 3 do7 kwietnia w portugalskiej Sintrze odbywają się ich mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Jak się dowiedzieliśmy nasza armia ma wystawić aż 15 osób. Natomiast jeśli przejdzie Kraków, to termin niemal pokrywać będą się z mistrzostwami Polski na 10 000 m rozgrywanymi w Karpaczu (25 kwietnia). Oczywiście nie można wykluczyć też scenariusza, że mistrzostwa Polski w maratonie zostaną w Warszawie i odbędą się jesienią.

Polski Związek Lekkiej Atletyki czeka trudna decyzja, bo musi pogodzić interesy swoje i zawodników. To już nawet nie obawa o to, gdzie odbędą się 90. Mistrzostwa Polski w maratonie, ale troska o ich poziom. Część czołowych zawodników sobie poradzi i może wybierać zagraniczne maratony jak choćby wspomniany już Wiedeń (19 kwietnia).

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce