Magda Łączak na podium Mistrzostw Świata w skyrunningu!

 

Magda Łączak na podium Mistrzostw Świata w skyrunningu!


Opublikowane w sob., 28/06/2014 - 11:54

Magda Łączak z zespołu Salomona zakończyła Mont Blanc 80K na trzecim miejscu. A ponieważ imprezę rozgrywano w randze MŚ w Skyrunningu na dystansie 80 km, Polka odniosła największy sukces w historii polskich biegów górskich! Gratulujemy!

W Mont Blanc 80K Polka rywalizowała ze światową elitą górskiego biegania. Na trudnej, technicznej trasie o sumie przewyższeń 6 026m dała się pokonać jedynie Emilie Forsberg i Annie Frost. Linię mety przekroczyła po 12 godzinach 58 minutach i 51 sekundach. Miała mniej niż 20 minut straty do mistrzyni świata. Magda pokazała sportową klasę i wbiegła na podium w wielkim stylu potwierdzając swoje zasłużone miejsce wśród najlepszych zawodniczek świata.

Uwierzcie, nie spodziewałam się, że jest szansa na taki wynik. Ja też, jak zobaczyłam po pierwszym pomiarze czasu, nie mogłam uwierzyć. Tak mnie to zszokowało, że odpływałam myślami w świat, co by to było  napisała Magda, na swoim profilu na Facebooku i podziękowała kibicom za wsparcie.

W biegu wystartowało 115 kobiet i ponad 1100 mężczyzn. Najszybszym z nich okazał się Luiz Alberto Hernando. Zwycięzca Transvulcanii i trzeci zawodnik w Zagama – Aizkorri, bardzo szybko wysunął się na prowadzenie. Już ok. 16. kilometra był w pierwszej trójce zawodników, a niecałe 8 km później rozpoczął swój bieg po mistrzostwo. Ze stratą poniżej 4 minut przybiegł na metę niedawny zwycięzca UTMF, François d'Haene.

Luis Hernando jest bardzo mocnym biegaczem, ja trochę straciłem walcząc ze skurczami na 75 kilometrze. Jestem zadowolony ze swojego biegu i mam nadzieję na ponowne spotkanie z Luisem podczas UTMB  powiedział francuskim dziennikarzom serwisu Generation Trail, d’Haene.

Paweł Dybek zajął 21. miejsce. Lucjan Chorąży był 51., Grzegorz Jakubczak 254., a Rafał Kruzel 384. Również gratulujemy! 

Poznaliśmy już także mistrzów w Vertical KM. Uczestnicy tego biegu rozgrywanego w alpejskim stylu mieli do pokonania 3,8 km i 1000m przewyższenia. Z techniczną, stromą i kamienistą trasą najlepiej poradził sobie słynny Kilian Jornet, który był mocnym kandydatem do zwycięstwa, mimo że przyjechał na mistrzostwa świeżo po ustanowieniu nowego rekordu na Alasce.

- Zacząłem bardzo spokojnie, nie byłem pewien, czy po Alasce, będę miał moc w nogach. Jednak stopniowo odzyskiwałem dobre samopoczucie i pomyślałem, że mogę to zrobić- powiedział serwisowi Generation Trail Kilian Jornet, po tym jak z czasem 34:18 ustanowił nowy rekord trasy i wygląda na to, że jest w świetnej formie przez niedzielnym maratonem. Szczegóły zwycięskiego biegu można zobaczyć TUTAJ.

Najszybsza wśród pań Laura Orgue-Vila nie była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa, chociaż ta narciarka biegowa, 10 zawodniczka biegu narciarskiego na dystansie 30km w Soczi, rok temu w Chamonix była druga. Tym razem z czasem z 41:29 była najszybsza. Podobnie jak Kilian ustanowiła nowy rekord trasy i wyprzedziła Stevie Kremer o 8 sekund.

W zawodach brali również udział Polacy. Dominika Wiśniewska-Ulfik zajęła 12. miejsce wśród pań. Maria Cebo była 23. Rafał Ulfik przekroczył linię mety 12 minut po zwycięzcy i zajął 77. miejsce.

Do końca mistrzostw został już tylko jeden bieg. W niedzielę na starcie maratonu stanie ponad 2 600 biegaczy. Wśród nich będą również: Magdalena Kwietko, Joanna Kuczakowska, Marcin Świerc, Paweł Raja, Marcin Karaś, Krzysztof Ryłko, Andrzej Danielewicz, Jan Szturo. Trzymamy kciuki za naszych biegaczy. Relacja na żywo z biegu będzie dostępna na stronie organizatora (TUTAJ) od godz. 7:00.

IB

fot. Facebook Magdy Łączak

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce