Maraton Dębno i mistrzostwa Polski z nową datą – 15 listopada [AKTUALIZACJA]


Opublikowane w czw., 19/03/2020 - 12:40

AKTUALIZACJA

Organizatorzy maratonu Dębno drugi raz zmienili datę. Najpierw w związku z pandemią koronawirusa z 5 kwietnia przełożyli na 11 października. Teraz poinformowali, że maraton jednak odbędzie się 15 listopada. Oto szczegóły od organizatora:

"Biorąc pod uwagę sugestie i opinie biegaczy dotyczące jesiennego terminu 47.Maratonu Dębno, po konsultacjach z innymi organizatorami biegów oraz Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Komitet Organizacyjny podjął decyzję o wyznaczeniu nowego terminu na 15 listopada 2020 roku.

W związku z sytuacją, dotychczas uiszczone opłaty startowe za udział zachowują ważność w nowym terminie. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w tym terminie możliwy jest odbiór pakietu startowego. Dopuszczamy także przeniesienie opłaty startowej na inne osoby lub na kolejną edycję biegu w 2021 roku. Moduł zgłoszeń jest aktywny a regulamin biegu po zmianach wkrótce zostanie zaktualizowany.

W związku z przełożeniem maratonów wiosennych na jesień, wydłużony zostaje z 24 miesięcy do 36 miesięcy czas na ukończenie biegów wchodzących w skład Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski, Poznań Maraton w ciągu 36 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku. Kolejność maratonów jest dowolna. Powyższe dotyczy osób, które starania o tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich rozpoczęły w 2018 i 2019 roku."

źródło: Maraton Dębno


ARTYKUŁ OPUBLIKOWANY 10 MARCA

Jak poinformowali organizatorzy najstarszego polskiego maratonu, zawody nie odbędą się 5 kwietnia. Zmiana terminu 47. Maratonu Dębno ma związek z decyzją premiera Matusza Morawieckiego dotyczącą odwołania imprez masowych.

W pierwszą niedzielę kwietnia do Dębna przyjechać miało 2700 biegaczy. Tak się jednak nie stanie. 47. edycja zawodów została przełożona na jesień. Wszystko w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

„W związku z decyzją premiera Matusza Morawieckiego dotyczącą odwołania imprez masowych, Komitet Organizacyjny informuję, że 47. Maraton Dębno oraz wszystkie imprezy towarzyszące (Mali Maratończycy, Biegi Uliczne im. H. Witkowskiego, Mini Maraton, Bieg Przedszkolaka) nie odbędą się w planowanych terminach – 4-5 kwietnia 2020 r.” – poinformowali organizatorzy.

Nowy termin 47. Maratonu Dębno ustalono na 11 października, a imprezy towarzyszące odbędą się dzień wcześniej. W ramach imprezy miały się odbyć też jubileuszowe 40. Mistrzostwa Polski kobiet w maratonie. Zainteresowanie imprezą nie było zbyt duże. Na pięć dni przed końcem zgłoszeń zainteresowanych startem (z oficjalnym zgłoszeniem w systemie PZLA) były tylko cztery zawodniczki, w tym Anna Łapińska (rekord życiowy 2:38:41).

– Spodziewałam się takiej decyzji i trudno się dziwić organizatorom. Ja to rozumiem i w takim razie wystartuję jesienią. Według mnie to odpowiedzialna decyzja. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Szkoda, że zostały przeniesione mistrzostwa, ale cóż takie życie - powiedziała nam Łapińska.

Maraton w Dębnie rozgrywany jest od 1969 roku. Ostatni raz przełożony był wiosną 2010 roku z powodu katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Impreza odbyła się wtedy 24 października. Zwyciężyli Kenijczyk Joel Komen Kosgei i Dorota Gruca.

RZ

fot. Marek Pereć - Maraton Dębno


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce