Maratony na świecie: Belgrad. Bomby to przeszłość


Opublikowane w wt., 08/03/2016 - 09:09

Dla wielu Polaków Serbia nadal kojarzy się przede wszystkim z krwawym konfliktem w byłej Jugosławii, a Belgrad z miejscem licznych nalotów NATO.

Przez kolejne lata Serbia znajdowała się w międzynarodowej izolacji. Podczas gdy Chorwacja, Słowenia czy Czarnogóra przyciągały rzesze turystów, to Belgrad i inne okoliczne miasta był traktowany jedynie tranzytowo. Pomału się to zmienia. Choć Serbia - ze względu na swoje położenie geograficzne - nie może zapewnić odwiedzającym atrakcji związanych z dostępem do morza, które są magnesem przyciągającym obcokrajowców do innych krajów byłej Jugosławii, to też ma swoje atuty. Nazywana „Małą Europą” oferuje przyjezdnym zróżnicowane krajobrazy i liczne egzotyczne gatunki flory i fauny.

Belgrad, czyli „Białe Miasto” jest wizytówką Serbii. W tym jednym z najstarszych miast Europy znajdziemy tam słynne XVII-wieczne fortyfikacje Kalemegdan, cerkiew św. Sawy - jedną z największych tego typu świątyń na świecie, a nawet Muzeum Lotnictwa, w którym eksponatem są m.in. szczątki uchodzącego za niewidzialnego dla radarów amerykańskiego superbombowca F-117 Nighthawk zestrzelonego przez serbskie siły przeciwlotnicze w 1999 r.

Biegacze też znajdą tu coś dla siebie. Już 16 kwietnia w stolicy Serbii zorganizowany zostanie np. Maraton Belgradzki. Ciągle się można na niego zapisywać.

BIEG

Pierwszy raz Belgrade Marathon wystartował 8 maja 1988 r. Był to nietypowy wyścig, bo biegacze konkurowali ze sobą na dystansie 23 km. W ten sposób pomysłodawcy zawodów nawiązywali do imprezy z 1910 r., podczas której właśnie na takim dystansie ścigali się uczestnicy biegu z Obrenovac do centrum Belgradu. W następnym roku trasę wydłużono aż do 46,7 km i dopiero od 1990 r. maratończycy konkurują ze sobą na klasycznym dystansie 42,195 km. Niezwykły charakter miał bieg w 1999 r., który odbył się mimo bombardowań ze strony samolotów NATO. Blisko 40 biegaczy z dziewięciu krajów wspólnie przekroczyło metę w czasie 3:15:16.

Belgrade Marathon jest dość dużym wydarzeniem sportowym. W zeszłym roku uczestniczyło w nim (maraton i półmaraton) ok 4000 osób. W tym roku limit uczestników został wyznaczony na 6000 osób.

TERMIN

W tym roku maraton w Belgradzie odbędzie się 16 kwietnia. Start zaplanowany jest na godz. 10.00 na skrzyżowaniu najważniejszych ulic Belgradu: Resawskiej z Bulwarem Króla Aleksandra. Meta jest przewidziana z kolei naprzeciwko jednego z najstarszych hoteli stolicy Serbii - Hotelu Moskwa.

POGODA

W połowie kwietnia w Belgradzie jest już ciepło i słonecznie. Średnio w ciągu dnia o tej porze roku w stolicy Serbii jest ok 18 stopni Celsjusza. Nie powinien zaskoczyć nas deszcz.

TRASA

Trasa w Belgradzie należy do wymagających. Miasto zbudowane jest na wzgórzach, więc zbiegi i podbiegi są dość odczuwalne szczególnie na początku i końcu maratonu. Biegu nie ułatwiają również dość liczne zakręty. Trasa prowadzi zarówno przez starówkę Belgradu, nowe dzielnice, ale też romskie dość zaniedbane części stolicy. Maratończycy przebiegać będą ponadto Mostem Brankow przez Dunaj.

Trasa jest bardzo dobrze przygotowana. Sprawnie działają punkty odżywcze i medyczny. W tym roku ma być ich zorganizowanych po szesnaście. Podczas biegu dostaniemy m.in. wodę, owoce, cukier i ciastka.

INNE BIEGI

Razem z zawodnikami biegu na dystansie 42,195 km wystartują uczestnicy półmaratonu. Trasa, z którą się zmierzą w większości pokrywać się będzie z tą maratońską.

Dodatkowo o godz. 10.05 wystartuje Fun Run na 5 km. Nie jest to bieg komercyjny, nie trzeba się też na niego rejestrować. W związku z tym nie są przewidziane nagrody.

ZAPISY

Na zawody ciągle można się zapisać. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 kwietnia. Cena pakietu startowego kształtuje się – w zależności od tego, kiedy się zarejestrujemy - od 40 do 45 euro.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi w Barcelonie towarzyszyć będą targi EXPO otwarte od poniedziałku 11 kwietnia do piątku 15 kwietnia w godz. 10-20. Tego samego dnia odbędzie się pasta party.

WYMAGANE DOKUMENTY

Pakiety startowe można odbierać od poniedziałku do piątku w biurze zawodów. Na miejscu każdy będzie musiał okazać dowód osobisty lub paszport oraz potwierdzenie zapisu na bieg.

WYJAZD

Z względu na odległość do Belgradu, na maraton warto wybrać się samolotem. Tym bardziej, że wcale nie musi to być bardzo kosztowne. Jak się dobrze poszuka to można znaleźć połączenie w obie strony za ok 400-500 zł.

KOSZTY POBYTU

Koszty życia w Belgradzie są zbliżone do warszawskich. Bez problemu znajdziemy nocleg w hostelu w cenie od 10 do 15 euro, a w hotelu niższej klasy około 20 euro.

W sklepach ceny też nie powinny nas przerazić. W przeliczeniu na nasze pieniądze chleb kosztuje ok 1,5 zł, mleko - 3 zł, kilogram szynki - 30 zł, a półtoralitrowa woda mineralna - 1,5 zł. Dobry obiad zjemy za ok 20 zł. Za jednorazowy bilet komunikacji miejskiej trzeba zapłacić ponad 2,5 zł.

Strona imprezy: http://bgdmarathon.org/

MGEL


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce