Maratony na świecie: Freiburg – wybierz sobie numer startowy


Opublikowane w pt., 15/12/2017 - 10:53

Tym razem zapraszamy na maraton bardziej kameralny, jeśli można tak określić bieg, w którym startuje prawie 800 osób. To alternatywa dla największych europejskich biegów, których terminy oscylują wokół końca marca i początku kwietnia.

W urokliwym niemieckim Fryburgu, blisko granic szwajcarskiej i francuskiej tydzień po Wielkanocy odbywa się impreza pod nazwą Mein Freiburg Marathon. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: królewski dystans, którego trasa wiedzie urokliwymi zakątkami starego miasta, półmaraton lub Gesundheitslauf na dystansie 10 km. Drużyny mogą pokonać maraton w formie sztafety.

TERMIN

15. Mein Freiburg Marathon odbędzie się 8.04.2018. Start zaplanowano na godz. 11:00.

POGODA

Średnia temperatura na początku kwietnia wynosi tutaj 8 stopni, maksymalna 12. Opady w kwietniu są najniższe w ciągu roku.

TRASA

Trasa maratonu jest w jednej pętli. Różnica wysokości wynosi 48 metrów. Start i metę zaplanowano koło hali Freiburg Messe. Pierwszy odcinek maratonu wiedzie przez nową dzielnicę Güterbahnhof Nord, która charakteryzuje się ciekawą architekturą. Dalej można zobaczyć Herdern, dawną osadę winną, z pięknymi zielonymi alejami, przy których stoją secesyjne wille. Trasa prowadzi też brzegiem rzeki Dreisam, skąd można zobaczyć panoramę Schwarzwaldu.

Inne atrakcje to Schwabentor, Münster, Martinstor, biblioteka uniwersytecka i teatr. Nie zabranie też wizytówki maratonu, czyli pięknego niebieskiego mostu Wiwilibrücke. Z mostu rozciąga się widok na kolejny zabytek: Kościół Najświętszego Serca. Ulice Kaiserstuhlstraße i Emmy-Noether-Straße to właściwie finisz biegu, którego meta mieści się w centrum wystawowym.

Wzdłuż całej trasy rozmieszczone będą zespoły grające na żywo muzykę różnych gatunków: od reggae do ostrzejszego rocka. Pacemakerzy poprowadzą biegaczy na czasu od 3:00 do 5:00 (co 15 minut). Tyle też wynosi limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Targi “fit’n’run” od piątku do niedzieli. Maultaschen-Party, czyli regionalna wersja pasta-party. Zamiast makaronu do jedzenia są Maultaschen, czyli miejscowa specjalność. To nadziewane pierożki podobne do włoskich ravioli, ale sporo większe od nich. Do wyboru tradycyjne, z mięsnym nadzieniem lub w wersji wegetariańskiej. Wstęp w cenie pakietu startowego a dla osób towarzyszących za dodatkową opłatą 5 euro.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie https://www.mein-freiburgmarathon.de/anmeldung/. Koszt pakietu startowego to 51 euro. Po Nowym Roku wzrośnie do 56. Zapisy będą czynne do 25.03.2018. Zapisy w biurze zawodów to koszt 65 euro.

Ciekawostką jest, że podczas zapisów można sobie wybrać ulubiony numer startowy.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Samochodem, jeśli przeznaczymy na podróż prawie cały dzień lub samolotem. Freiburg leży niedaleko międzynarodowego lotniska Bazylea-Miluza-Fryburg, na które można dolecieć bezpośrednio z Warszawy lub Wrocławia.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w pokoju wieloosobowym w centrum Fryburga to koszt ok. 145 zł. Wynajęcie prywatnego pokoju jest nieznacznie droższe (150-160 zł). Ceny noclegu gwałtownie wzrosną, jeśli wybierzemy ośrodek po szwajcarskiej lub francuskiej stronie granicy. Podobnie z wyżywieniem: na terenie Niemiec będzie nieco droższe niż w Polsce, jeśli wybierzemy się do Szwajcarii, należy liczyć się z dużymi wydatkami i inną walutą.

INNE BIEGI

W samym Fryburgu to jedyny maraton. Ciekawe imprezy odbywają się w sąsiednich miastach: w szwajcarskim Zurychu można pobiec w Nowy Rok, w Bazylei 23.09.2018.

Strona maratonu: www.mein-freiburgmarathon.de

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce