Maratony na świecie: Garda – maraton po kładce zawieszonej nad wodą

 

Maratony na świecie: Garda – maraton po kładce zawieszonej nad wodą


Opublikowane w pt., 08/06/2018 - 11:31

Como, Iseo, Garda, Maggiore… O przepięknych włoskich jeziorach słyszał niemal każdy. Położone na północy kraju a więc łatwo dostępne z Polski, u podnóży majestatycznych Alp, o wybrzeżach pełnych urokliwych miasteczek – kurortów, w których czas się zatrzymał, zachwycają i zdumiewają. Można po nich pływać licznymi promami, wylegiwać się na plażach albo… obiec w ramach maratonu.

Swoje imprezy biegowe mają dwa z jezior. Como Ultra Marathon to opcja dla ultrasów i górali: kilka dystansów do wyboru, solidne przewyższenie, górskie ścieżki i zachwycające widoki. Na brzegu Gardy odbywa się za to niemal całkowicie płaski maraton, którego trasa wiedzieć drogami i ścieżkami rowerowymi. W tym roku po raz pierwszy obejmie też budowane właśnie ścieżki dla pieszych i rowerzystów, zawieszone 10-12 metrów nad lustrem wody. To jedna z najbardziej niezwykłych tras, która gwarantuje zachwycające widoki.

TERMIN

International Lake Garda Marathon odbędzie się 21.10.2018.

POGODA

Średnia temperatura października to 16 stopni Celsjusza. Woda, nagrzana po lecie, ma jeszcze około 20 stopni. Można spodziewać się słonecznej aury.

TRASA

Dotychczas start maratonu odbywał się w miejscowości Malcesine, skąd zawodnicy drogą biegli na południe do Macugnano di Brenzone. Następnie ścieżką rowerową do Malcesine. Stamtąd do Torbole sul Garda jedną z najpiękniejszych obwodnic na świecie. Gardesana to droga otaczająca jezioro Garda tuż nad jego brzegiem. Gwarantuje widoki zapierające dech w piersiach

Nowa trasa nie została podana w szczegółach. Wiadomo, że rozpocznie się w Limone sul Garda i poprowadzi do Trentino budowaną właśnie ścieżką – kładką zawieszoną 10-12 metrów nad lustrem wody.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

W dniu maratonu odbywają się także biegi na dystansach 15 i 30 km oraz sztafetowy maraton. Dzień wcześniej, w sobotę, startuje Torbole Night Run na dystansie 11 km.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. Opłata startowa dla maratończyków to 40 euro dla pierwszych 300 zgłoszonych osób, 45 dla kolejnych 300 i 51 euro dla reszty. Limit miejsc to 1000. Za bieg na dystansie 15 km zapłacimy od 30 do 38 euro, za dwukrotnie dłuższy 39-49 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport. Zaświadczenie o stanie zdrowia, podpisane przez lekarza (wymagane we wszystkich włoskich biegach) – wzór do pobrania na stronie imprezy.

WYJAZD

Nad Gardę można z powodzeniem dotrzeć z Polski samochodem. Podróż zajmie większość dnia, ale nie jest bardzo uciążliwa, zwłaszcza, że po drodze można coś zwiedzić. Znacznie szybszą i tańszą opcją jest lot na jedno z pobliskich lotnisk a tych mamy spory wybór. Najbliżej znajduje się Werona, ale bez problemu dojedziemy nad Gardę z popularniejszych w Polsce destynacji, w które niemal zawsze można znaleźć tanie loty – są to Bergamo i Bolonia.

Stosunkowo blisko znajdują się także weneckie lotniska. Wybór jest więc spory. Przy odrobinie szczęścia można polecieć w dwie strony za mniej niż 80 zł. Na miejscu można wynająć samochód lub skorzystać ze świetnie rozwiniętej sieci kolejowej – bilety kupimy w kasach na dworcach lub w automatach. Jeśli planujemy zwiedzić więcej, warto skorzystać z biletów okresowych (jedno- lub kilkudniowych) albo opcji turystycznej, będącej połączeniem biletów kolejowych i na promy pływające po jeziorze (np. TUTAJ).

KOSZTY POBYTU

Jezioro Garda to jeden z najpopularniejszych turystycznie obszarów we Włoszech, trudno więc spodziewać się niskich cen. Za najtańszy nocleg zapłacimy średnio 100 zł za osobę i to przy odpowiednio wczesnej rezerwacji. Posiłek w restauracji, zależnie od jej rodzaju, to od 8-10 euro (pizza plus coś do picia) do 15-30 euro, jeśli wybierzemy lokal serwujący tak popularne tutaj dania z ryb.

Ceny w sklepach są trochę wyższe niż w Polsce. Nie nadszarpną znacząco budżetu a samodzielne przygotowywanie posiłków z pewnością będzie oszczędnością w porównaniu z cenami w lokalach (zwłaszcza, że we włoskich płacimy za coperto, czyli nakrycie 1,5-2,5 euro za osobę).

INNE BIEGI

Torbole Summer Night Trail 30.06.2018 – do wyboru 11 i 18 km.

Strona imprezy: www.lakegardamarathon.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce