Maratony na świecie: Lublana – maraton w smoczym mieście


Opublikowane w sob., 19/05/2018 - 08:28

Historia maratonu w Ljubljanie sięga 1996 roku. W pierwszej edycji wzięły udział 673 osoby i od tamtej pory impreza systematycznie się rozrasta. Po dwudziestu latach historii notuje frekwencję 23-24 tys. zawodników, może się poszczycić ciekawą trasą bez pętli, dużym expo i świetną organizacją.

Sama Lublana to miasto interesujące, zadbane… i kameralne, przynajmniej jak na stolicę kraju. Pod względem liczby ludności można je porównać do Gdyni. Symbolem miasta jest smok. To fantastyczne zwierzę można spotkać w wielu miejscach, na pomnikach i elewacjach, choć legenda związana ze słoweńskimi smokami jest dość zawiła.

TERMIN

28 października 2018. Start o godz. 10:30.

POGODA

Pod koniec kwietnia temperatury w Ljubljanie są umiarkowane: średnia wynosi 11 stopni Celsjusza.

TRASA

Trasa maratonu jest płaska i składa się z jednej pętli. Jej początkiem jest Slovenska cesta, czyli główna ulica ścisłego centrum Ljubljany. Meta mieści się na Placu Kongresowym. Organizator zaplanował 8 stacji odżywczych oraz 6 stacji z wodą.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu w stolicy Słowenii jest dość rygorystyczny – należy to zrobić w maksymalnie 5 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Półmaraton, bieg na dystansie 10 km, Fun Run (5 km) oraz biegi dla dzieci; czterodniowe expo (45 wystawców, ponad 30000 odwiedzających), pasta party.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Do 13 sierpnia obowiązuje najniższa opłata startowa wynosząca 35 euro, przez kolejny miesiąc 40 euro. Po 13 września opłata już nie wzrośnie, ale w tej samej cenie otrzymamy jedynie numer startowy i chip (bez pakietu).

By wziąć udział w maratonie w stolicy Słowenii należy mieć 20 lat (rocznikowo). Po ukończeniu 18 lat można wystartować w półmaratonie a dwa lata młodzi zawodnicy mogą wystartować w biegu na dystansie 10 km.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport lub dowód osobisty.

WYJAZD

Do stolicy Słowenii możemy dojechać samochodem. Nie ma bezpośrednich lotów, ale tanimi liniami lotniczymi dolecimy tam z przesiadką w Londynie lub Brukseli.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w pokoju wieloosobowym to wydatek od 43 zł. Za prywatny pokój zapłacimy co najmniej 129 zł. Ceny w stolicy Słowenii są nieco wyższe niż w Polsce. Za obiad w lokalu zapłacimy 6-10 euro, nawet dwukrotnie więcej, jeśli wybierzemy lepszą restaurację.

INNE BIEGI

Maratony w Radenci (www.maraton-radenci.si) oraz Istrii (www.istrski-maraton.si).

Strona Maratonu Ljubljana: http://vw-ljubljanskimaraton.si/sl

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce