Maratony na świecie: Maraton jak w bajce. Dosłownie!


Opublikowane w pt., 03/11/2017 - 09:11

Kto z nas nie oglądał bajek Disneya? Jeśli nie sami, jako dzieci, to może z naszymi pociechami śledziliśmy przygody Myszki Miki, Kaczora Donalda, Goofy’ego i innych. Teraz możemy ich spotkać… w trakcie maratonu.

Taką możliwość daje Walt Disney World Marathon Weekend, który odbędzie się w styczniu w Walt Disney World Resort na Florydzie. Podczas biegowego weekendu w bajkowym miasteczku odbędą się biegi na kilku dystansach, w tym jubileuszowa, 25. edycja Walt Disney World Marathon. Poza niezapomnianymi wrażeniami z trasy, na pamiątkę zostanie nam wyjątkowo kolorowy i błyszczący medal z Myszką Miki. A dla najwytrwalszych może także drugi medal z psem Goofy albo Gapciem, jednym z Siedmiu Krasnoludków?

W ramach biegowego święta w parku rozrywki odbywają się biegi na dystansach 5 km, 10 km, półmaratonu oraz maratonu. Każdy z nich ma swój własny, unikatowy medal z postacią z bajki. Istnieją też dwa dodatkowe medale. By je zdobyć, trzeba pokonać więcej niż jeden bieg. Goofy’s Race and Half Challenge to wyzwanie polegające na pokonaniu półmaratonu oraz maratonu w ciągu dwóch dni. Nie jest to łatwe, jeśli wziąć pod uwagę, że oba biegi startują o 5:30 rano (półmaraton w sobotę, maraton w niedzielę). Za ukończenie wyzwania otrzymuje się medal z postacią Goofy’ego.

Dla całkiem zakręconych wokół biegania (albo disnejowskich bajek) jest też opcja ukończenia wszystkich czterech biegów. To o tyle szalone, że krótsze dystanse startują również przed świtem (5 km w czwartek, 10 km w piątek). Start w Dopey Challenge oznacza więc cztery starty o 5:30 a to wyzwanie większe nawet niż Bieg Rzeźnika na Raty… Można za to zdobyć naprawdę wyjątkowy medal… z krasnalem Gapciem, bo Dopey to właśnie oryginalna wersja jednego z Siedmiu Krasnoludków. Można też, oczywiście, pobiec tylko jeden z krótszych dystansów.

TERMIN

25th Anniversary Walt Disney World® Marathon Weekend odbędzie się w terminie 4-7 stycznia 2018. Sam maraton wystartuje w niedzielę 7 stycznia o 5:30.

POGODA

Styczeń na Florydzie jest ciepły w porównaniu z polską zimą. Średnia temperatura w Orlando wynosi 15 stopni, ale może sięgać nawet ponad 20. To jeden z bardziej suchych miesięcy w ciągu roku, ale i tak opady wynoszą tutaj prawie 60 mm.

TRASA

Trasa w całości prowadzi alejkami parku rozrywki. Obiekt podzielony jest na cztery odrębne miasteczka (Disney Kingdom Park, Disney’s Hollywood Studios, Disney Animal Kingdom Theme Park i Epcot). Start i meta mieszczą się w Epcot, ale trasa wiedzie przez cały park. Bieg urozmaicają postaci z bajek.

Na trasie rozmieszczone są punkty odżywcze. Limity nie są wygórowane. Organizatorzy zalecają tempo co najmniej 16 min na milę, co daje 3:30 dla półmaratonu i aż 7 godzin dla maratonu.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Bogate expo, krótsze biegi: w czwartek 5 km, w piątek 10 km, w sobotę półmaraton, również biegi dla dzieci. Atrakcją jest sam park, który można zwiedzić także poza trasą biegu.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. Obecnie są jeszcze w sprzedaży pakiety na maraton, które kosztują 185 dolarów. Półmaraton został wyprzedany, podobnie rozeszły się pakiety na wyzwania obejmujące kilka biegów. Komplet wszystkich dystansów w ramach Dopey’s Challenge kosztował, bagatela, 560 dolarów.

W ramach opłaty startowej mamy zagwarantowany między innymi piękny medal na mecie oraz koszulkę techniczną z długim rękawem.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport oraz wiza.

WYJAZD

Przeloty do Stanów Zjednoczonych to sprawa czasochłonna i niestety kosztowna. Ceny zależą od wyboru trasy i miejsca przesiadki oraz linii lotniczych. W tej chwili najtańsze przeloty do Orlando rozpoczynają się od 2000 zł.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w pobliskim Anheim to minimum 200 zł dla jednej osoby i 300 zł dla dwóch osób.

INNE BIEGI

Poza weekendem w Walt Disney Resort na Florydzie, disnejowskie biegi odbywają się także w Kalifornii oraz w paryskim Disneylandzie – tamtejszy półmaraton wypada zwykle w drugiej połowie września.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce