Maratony na świecie: A może do Moskwy? Wymagane...


Opublikowane w czw., 18/02/2016 - 20:32

Pojechać na maraton do stolicy kraju, który stał się ostatnio synonimem dopingu - to brzmi ryzykownie. Ale jeśli dodać do tego, że jest to państwo, które od miesięcy jest bojkotowane przez Zachód za prowadzenie imperialnej polityki, mogą pojawić się jeszcze większe wątpliwości. Gdy jednak ktoś zdecyduje się wystartować w Moskwie, niezwykłym mieście kontrastów może być pewien, że to będzie jeden z najbardziej niezapomnianych wyjazdów biegowych w życiu.

I nie chodzi tu nawet o to, że stolica Rosji jest największym miastem Europy i jednym z najważniejszych ośrodków politycznych świat. Buduje się tam – choć to określenie, ze względu na kryzys raczej z przeszłości - z niesamowitym rozmachem, a wzrok przyciągają historyczne budynki z Kremlem na czele. Bardziej odczuwalny może być dla turysty koszt pobytu. Zaledwie 10 lat temu Moskwa została uznana za najdroższe miasto na świecie.

BIEG

Maraton Moskiewski to najważniejsza impreza wchodząca w skład cyklu Moscow Marathon Series. Organizatorzy szacują, że wraz odbywającym się w tym samym czasie biegiem na 10 km zgromadzi na starcie ok. 30 tys. ludzi. Historia biegu sięga czasów Związku Radzieckiego. W latach 1981-2012 r. nosił on nazwę: Moskiewskiego Międzynarodowego Maratonu Pokoju.

TERMIN

W tym roku maraton w stolicy Rosji odbędzie się 25 września. Start zaplanowany jest na godz. 9.00, obok słynnego olimpijskiego kompleksu sportowego na Łużnikach. Niemal w tym samym miejscy zawodnicy będą finiszować.

POGODA

Pod koniec września Moskwie jest idealna pogoda do biegania. Średnio,w ciągu dnia o tej porze roku w stolicy Rosji jest ok 13 stopni Celsjusza. Raczej nie należy spodziewać się opadów.

TRASA

Trasa biegu w Moskwie nie jest ani wyjątkowo szybka, ani bardzo łatwa. Na zawodników czeka kilka podbiegów i sporo zakrętów. Blisko połowa trasy prowadzi wzdłuż brzegu rzeki Moskwa. Po drodze biegacze będą mijać najbardziej znane budynki stolicy Rosji, takie jak: Biały Dom, czyli siedzibę Rządu Federacji Rosyjskiej, Siedem Sióstr, czyli sieć wieżowców wybudowanych w stylu socrealistycznym, Teatr Bolszoj, Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego i Sobór Chrystusa Zbawiciela

Rekord trasy w Moskwie (biorąc pod uwagę tylko osiągnięcia od 2013 r.) wynosi wśród mężczyzn 2:17.20 i należy do Kenijczyka Solomon Kibet Barngetuni. Wśród kobiet najszybsza do tej pory była Rosjanka Nina Podnebesnova – 2:33:10. Limit czasu: 6 godzin.

Podczas maratonu będą punkty odżywcze i medyczne. Woda będzie rozdawana trzynaście razy. Do dyspozycji będą też gąbki, a na wybranych punktach owoce. Na trasie ustawionych będzie również siedem stacji medycznych.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce